Projekt MilkyWay@Home využívá systém, který byl před lety využit již v projektu hledání mimozemských civilizací SETI@home. Počítače dobrovolníků napojené na internet tak dostávají přidělen každý kousek galaxie, aby zmapovaly jeho upořádání, hustotu a pohyb.

Mimo jiné tak napojené počítače zkoumají, jak se různé trpasličí soustavy, které tvoří Mléčnou dráhu, posouvají a roztahují. Porovnávají se tak postavení ramen galaxie vůči sobě během miliónů let. Propočty mají také zjistit více o „temné hmotě“, která je zatím hlavně tušenou součástí vesmíru.

Projekt začal u profesorky fyziky a aplikované fyziky a astronomie Heidi Newbergové, která se snažila zkoumat trojrozměrný model galaxie a postavení hvězd. „Seděla jsem ve své kanceláři a měla velký počítačový problém, jak s malou kapacitou vlastního stroje a pouhými deseti prsty modelovat úspešně byť jen malou část vesmíru,“ vzpomíná v článku publikováném na stránkách ústavu Newbergová.

Vědci podle ní potřebují stále větší počítačovou sílu. Proto se podílela na vývoji nového algoritmu pro distribuovanou počítačovou síť, která by si s modelováním galaxie poradila. V současnosti se k projektu přihlásilo 45 tisíc lidí ze 169 zemí a 17 000 z nich je v projektu aktivních.

Webové stránky projektu jsou na adrese: http://MilkyWay.cs.rpi.edu/.