"Ještě nikdo nic podobného nepořádal. Protože pexeso často hrajeme na našich schůzkách, rozhodli jsme se mistrovství připravit," vysvětlil vedoucí oddílu Jiří Šnapka.

"Hraju pexeso docela často a moc mě baví. I když hrajeme i současné modernější hry, k pexesu se ráda vracím," svěřila se dvanáctiletá Ivana Neusserová, která skončila v jedné ze tří soutěžních kategorií na druhém místě. Přiznala, že výsledek mohl být i lepší. "Vůbec jsem netrénovala. Vlastně jsem ani nepočítala s tím, že postoupím do finále. Chtěla jsem si jen zahrát," řekla.

V její kategorii do 12 let našla přemožitele jen v Radimovi Volném z Raškovic. Ten prošel turnajem s maximálním bodovým ziskem a ani jednou neprohrál. V kategorii do deseti let zvítězila Dominika Čechová z Českého Těšína. Mezi nejstaršími v kategorii 16 a starší dominovala Petra Zapletalová z Mohelnice.

S dětmi soutěžili i dospělí

Letošní zkušební ročník překvapil především zájmem hráčů. Celkem se do turnaje zapojilo sedm desítek milovníků této tradiční paměťové hry. Kromě dětí bylo mezi soutěžícími i hodně dospělých. Nejstaršímu účastníkovi bylo přes 30 let.

"Oslovili jsme školy a mládežnické organizace v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Jihomoravském kraji. Ty si mohly uspořádat svá základní kola a vyslat do finále své zástupce," vysvětlil princip mistrovství pořadatel. Dodal, že příští rok by už základní kola měla pokrýt území celého Česka.

O osud hry nemá v konkurenci moderních deskových a stolních her obavy. "Pexeso je oproti jiným podobným hrám jednoduché. Stačí jen otáčet a pamatovat si. Hrál jsem ho já jako dítě a dnešní děti jej hrají také. Zůstane tady i pro další generaci," míní Šnapka s tím, že popularizaci pexesa pomůže i jeho pravidelné mistrovství.

Hra vychází ze staré japonské hry, při které se používaly různě vymalované lastury a škeble. Samotné slovo pexeso má český původ. Výtvarník Miloš Nesvadba byl autorem první české sady, které začal říkat Pekseso. Slovo složil z prvních písmen soutěže Pekelně se soustřeď. Později se jen hlásky ks nahradily písmenem x.