Do úprav zachovalého objektu až pro 4000 studentů bude muset dát univerzita asi 30 miliónů korun. "Kupní smlouva by měla být připravena k podpisu v polovině února," uvedl rektor ZČU Josef Průša.

"Výuka tam začne od nového akademického roku, část kateder Fakulty zdravotnických studií už tam je v pronájmu," dodal. Fakulta má nyní 700 studentů jejich počet letos vzroste až na 1000. Další fakultou, která se tam má přesunout, měla být filosofická s více než 3000 studenty. Její děkan Pavel Vařeka dnes potvrdil, že vedení fakulty i její senát se stěhováním do škodováckého ředitelství nesouhlasí. Vzhledem k tomu, že nákup objektu už schválila správní rada ZČU, univerzitní akademický senát a nově vedení, může ale rektor filosofům přesun do nové budovy nařídit.

"Budeme s nimi ale dále jednat. Variantou by byl přesun kateder, které jsou nyní v nájmu v kancelářském centru Avalon (katedry politologie a sociologie)," řekl Průša. V záloze pro nové prostory má další katedry ZČU. Neuvedl ale které, protože s nimi zatím nejednal. Krajní možností využití jsou komerční pronájmy. Není také vyloučeno, že ZČU převezme jen část směrem k hlavní škodovácké bráně, kde vzniknou posluchárny. "Škodovka je ochotna rozprodat budovu po částech," dodal.

Evropské peníze se váží na doktorandy

Univerzita má jisté peníze z evropských fondů, které jsou ale striktně určené na rozvoj doktorského studia. Proto by potřebovala fakultu, která je má akreditované, například filosofy. Pokud by nešlo peníze EU použít, škola využije zřejmě své volné vnitřní zdroje spolu s překlenovacím úvěrem a škodováckou nabídkou na splátkový kalendář.

O ředitelství mělo ještě nedávno zájem také město Plzeň, které na ní ale potřebovalo přistavět dvě patra, což podle Průši statici vyhodnotili jako nemožné. Úpravy kanceláří a zasedacích místností na menší posluchárny ZČU jsou ale reálné, stropy stovky studentů unesou.

ZČU ještě zvažovala přesunout fakulty do budovy bývalého krajského výboru KSČ na Americké třídě, kterou město nabízí za 60 až 70 milionů Kč. "Včera jsme se shodli, že není perspektivní. Jsou tam malé místnosti, popraskaná potrubí a špatně se tam parkuje," uvedl Průša.

Čtyřpatrová škodovácká budova v Tylově ulici poblíž centra, opravená před 13 lety, má podle Průši výbornou dopravní obslužnost, velké parkoviště a je vedle autobusového nádraží.