Pavouček nově popsaný v časopise Curent Biology vlastně parazituje na akáciích, na nichž žijí v symbióze kolonie mravenců, které rostlinu chrání. Jenže pavouček se mezi mravenci prochází, jako by se nechumelilo, a živí se nektarem a palistovými výrůstky.

Pro tým Christophera Meehan z Villanova University a Erica Olsona z Brandeis University bylo právě největší záhadou, jak je možné, že pavouček zcela uniká pozornosti hemžících se mravenců. Určitě je rychlý a díky svým očím má dobrý přehled o situaci. Výhodou je pro ně i to, že dokáží bleskově odskakovat. To by však uvnitř 15 000 kolonie, která rostlinu chrání jako svůj domov a zdroj potravy, nestačilo.

Meehan s Olsonem si proto myslí, že pavouci napodobují mravence - nejde o chování nebo zbarvení, ale o chemické maskování.

Vědci sledovali pavouka zblízka několik let. Jméno mu nakonec dali podle známého spisovatele Rudyarda Kiplinga a jeho pantera Baghíry z Knihy džunglí. Přestože si pavoučí baghíry mohou stravu zpestřit třeba mravenčími larvami, tvoří listové výrůstky a nektar 90 procent jejich stravy. Přestože spřádají sítě, nevyužívají je k lovu, ale při péči o potomstvo.

Již dříve vědci u některých pavouků pozorovali, že konzumovali pylové kapky, ale vždycky jen náhodně, když nějaká kapka spadla na jejich síť. Meehan připomněl, že pavouci se nekrmí pevnou stravou, nýbrž svou kořist vysávají.