Myšlenka vyzvat studenty audiovize evropských škol k poněkud šílenému úkolu, jakým je vytvořit film od scénáře po veřejnou projekci během pouhých dvou dnů, vznikla ve francouzské škole 3iS Bordeaux, která podobnou akci pravidelně organizuje pro své studenty.

Hozenou rukavici, v rámci vůbec prvního mezinárodního kola, zvedly týmy z Portugalska, Švýcarska, Francie, Bulharska a České republiky. Tu zastupovalo konkrétně šest štábů z Univerzity Tomáše Bati a jeden ze zlínské střední filmové školy Creative Hill College.

Ve Zlíně se tak natočilo celkem sedm krátkých snímků, ze kterých odborná porota ve složení zástupců Ateliérů, místních produkčních společností a zlínské filmové kanceláře, vybrala nakonec tři postupující projekty. Ty pak reprezentovaly Zlín (potažmo celou Českou republiku) při finální volbě vítězů. Stejný předvýběr provedly také ostatní zúčastněné školy.

Mezinárodní porotu ve výsledku nejvíce oslovil snímek, který vznikl v režii studenta 2. ročníku zlínského Ateliéru, Aleše Valtra.

„Nejnáročnější pro nás byl proces vymýšlení. Víc než polovinu času nám zabrala snaha vymyslet nějaký jednoduchý, ale efektivní námět. Nakonec jsme se rozhodli realizovat videoklip. Náměty na něj se ale neustále měnily, často na základě náhod či vzniklých situací. Závěrečný koncept pak vznikl vlastně až ve střižně. Protože nám vymýšlení zabralo hodně času, samotnou produkci a postprodukci jsme nakonec museli stihnout za pouhých 24 hodin,“ popisuje svou účast v soutěži Aleš Valtr. Pro něj samotného bylo natáčení o to složitější, že v klipu současně ztvárnil hlavní roli. 

Na úspěchu vítězného snímku se kromě režiséra podíleli také kameraman Jan Žůrek (3. ročník), produkční Tomáš Mokroluský (2. ročník), zvukař Erik Snopko (4. ročník) a herečka a marketingová manažerka v jedné osobě Aneta Zelenková (1. ročník). Odměnou za první místo je celému štábu týdenní pobyt v jednom ze zahraničních měst, ve kterém se soutěž odehrávala. Studenti si nakonec vybrali francouzské Bordeaux, tedy město hlavního organizátora soutěže. Na zaslouženou exkurzi vyrazí v květnu tohoto roku.

Práci zlínských studentů samozřejmě oceňují kromě poroty i jejich pedagogové: „Je to pro nás velký úspěch a zároveň pozitivní motivace. V zahraničí se promítaly všechny naše filmy a obecně byly velmi dobře přijaty,“ říká Libor Nemeškal z Ateliéru Audiovize, iniciátor zapojení Zlína. Jeho slova potvrzuje skutečnost, že kromě vítězného snímku Exit the Reality zmínila mezinárodní porota i další zlínský film – Charlie’s.

Vítězný snímek Exit the Reality si mohou zájemci pustit na síti YouTube. Kromě něj zde mohou zhlédnout také další ze zlínských soutěžních filmů – Escape. Ten vytvořil štáb složený převážně z pedagogů Ateliéru audiovize. Při sledování mohou diváci sami porovnat, jak se tvůrcům podařilo splnit zadání. Tím bylo ústřední téma ‚exit‘ a povinnost zakomponovat do díla prvek vody, hvězdy a náhodného setkání.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.