Filmovou sezónu ve Zlínském kraji symbolicky zahájí štáb filmu Poslední aristokratka režiséra Jiřího Vejdělka. Ten se bude v polovině února pohybovat na zámku v Buchlovicích a v březnu i v Leteckém muzeu v Kunovicích. Na place se objeví například Hynek Čermák, Táňa Vilhelmová, Martin Pechlát nebo Vojta Kotek.

Právě ten se má do regionu o pár týdnů později vrátit se štábem, který bude v Kroměříži točit pokračování divácky úspěšné minisérie Marie Terezie. Vzniknout mají další dva díly.

Historickému tématu se plánuje věnovat i další z projektů realizovaných z části ve Zlíně – film Davida Ondříčka Zátopek. První klapka by mohla padnout na přelomu dubna a května. Místní se ale můžou do příprav zapojit už v březnu, kdy se uskuteční výkup dobového oblečení.

„Kromě oděvů máme zájem o doplňky a látky od 40. až po 60. léta 20. století. Uvítáme i sportovní oděvy, klubové dresy a fotografie ze závodů,“ uvedla Kateřina Štefková, kostýmní výtvarnice filmu Zátopek. Výkup proběhne v pátek 8. března (15–18 h) a v sobotu 9. března (10–18 h) v prostorech zlínského zámku.

Na sportovní tematiku naváže Smečka – další z celovečerních snímků, tentokrát ovšem z prostředí hokeje. Projekt získal finanční podporu z dotačního programu Zlínského kraje, byl podpořen Státním fondem kinematografie, Lotyšským filmovým centrem a programem Creative Europe – MEDIA, kde se v dané výzvě stal nejlépe hodnoceným projektem. Podařilo se mu také probojovat mezi 29 projektů prezentovaných na koprodukčním trhu Asian Project Market v jihokorejském Busanu, nejprestižnějším asijském filmovém festivalu. Uspěl tak v konkurenci dalších 400 filmů z celého světa.

Ke snímkům, které v regionu letos za podpory Zlínského kraje vzniknou, se dále řadí rodinné drama Erhart a pohádka Největší dar. Jejich tvůrci mají za sebou obhlídky lokací i řadu příprav. Jednou z podmínek získání dotace je ukončení projektu do konce roku 2019. Natáčení by tak měla podle zástupců filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE proběhnout v blízkém období.

Právě prostřednictvím kanceláře se mohou o poptávkách filmařů a příležitostech k zapojení dovídat místní obyvatelé. Aktuálně běží například nábor komparzistů do filmu Poslední aristokratka. Komparzisté budou zapotřebí i ve filmu Zátopek. Zájemcům stačí sledovat web kanceláře či facebookový profil s názvem ZLÍN FILM, kde jsou poptávky filmařů průběžně zveřejňovány. Kancelář samotná ovšem castingy nepořádá, není agentura. Její role je zprostředkovat informace od filmařů obyvatelům regionu a obráceně.

Lze očekávat, že prostor pro spolupráci s filmaři se bude lidem ve Zlínském kraji i nadále rozšiřovat. O natáčení v regionu totiž stojí další štáby, jejichž projekty jsou nyní ve fázi příprav. S producenty těchto snímků filmová kancelář aktuálně konzultuje možnosti finanční podpory, technického zázemí, vhodná místa k natáčení a další praktické záležitosti. Zda si filmaři Zlínsko k natáčení ve výsledku vyberou, to už záleží na nich. Snahou kanceláře ale samozřejmě je přivést do kraje štábů co nejvíc.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.