„Ocenění 1. stupně za mimořádné a výjimečné zásluhy, které docent Karel Kuběna dostal přesně v den svých 90. narozenin, bylo ve Zlínském kraji zatím uděleno jen dvěma osobnostem, Daně Zátopkové a Miroslavu Zikmundovi. Vyznamenání Karel Kuběna převzal při vyhodnocení ankety Pracovník roku ve zdravotních službách Zlínského kraje,“ uvedla krajská tisková mluvčí Renata Janečková.

„Pan docent Kuběna přišel jako primář do Zlína z Olomouce, kde mu z náboženských důvodů nebylo umožněno získat profesuru. Během 70. a 80. let zde z malého očního oddělení okresní nemocnice vybudoval centrum očního lékařství tehdejšího Československa,“ řekl hejtman Jiří Čunek.

„Byla tady dvě špičková pracoviště. Zatímco profesor Rybka se zaměřoval na specializovanou léčbu diabetu, pan docent Kuběna rozvíjel léčbu očních nemocí, které ostatně s diabetem úzce souvisejí,“ dodal hejtman a ocenil především laskavý a vstřícný přístup ke všem pacientům bez rozdílu, kteří potřebovali pomoci.

V roce 1985 se docent Kuběna zasloužil o výstavbu nového očního pavilonu v dnešní Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně s kapacitou 56 lůžek, vybavenou třemi operačními sály, specializovanými ambulancemi s nejmodernějším přístrojovým vybavením. Byla zde zřízena glaukomová poradna, ortoptické ambulance pro děti s vadami zraku, především s šilháním a tupozrakostí.

A především diabetologická ambulance s novým argonovým laserem, t. č. první na jižní Moravě, který sloužil i okolním okresům Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Hodonín, Kyjov. Asi dva roky dojížděli do Zlína vyšetřovat své pacienty i lékaři z brněnské kliniky. V 80. letech v souvislosti s novými trendy v terapii očních komplikací diabetu byla zahájena operativa sklivce a sítnice.

Docent Karel Kuběna je i ve svých devadesáti letech stále pracovně činný, svým pacientům se věnuje určité hodiny v ordinaci syna, také očního lékaře, Tomáše Kuběny.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.