„Druhé místo obsadila lípa U Obrázku z Tvrdonic na Břeclavsku s 8,5 tisíci hlasy, třetí v pořadí skončil strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem s téměř 7,7 tisíci hlasy. Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 40 tisíc,“ uvedla v tiskové zprávě Anna Petříková z pořádající Nadace Partnerství.

Vítězný ořešák černý roste v památkově chráněném zámeckém parku v Kvasicích, v nichž kdysi působily významné šlechtické rody, jejichž majitelé se starali o rozkvět lesů, zahrad a parků. Pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století zde vznikla barokní zahrada, na jejímž místě založil hrabě J. N. Lamberg v roce 1790 krajinářský park se zmiňovaným ořešákem.

„Jeho stáří tak můžeme odhadovat na cca 230 let. Vzrostlý strom vzbuzoval velkou úctu u obyvatel a sklízí obdiv i v dnešní době. Rozměry stromu jsou opravdu úctyhodné, obvod kmene měří 672 cm, výška 25 m a šíře koruny 32 metrů,“ uvedla Petříková. 

Pod mohutným stromem stávala dřevěná kaplička se soškou Panny Marie i s klekátkem, kterou nechala zhotovit hraběnka Leopoldina Thunová, rozená Lamberková, na památku úmrtí svého otce, jenž tragicky zahynul v řece Moravě. Od doby zpřístupnění parku veřejnosti se ořešák stal cílem častých duchovních návštěv lidí z Kvasic a okolí.

Stromu hrozila zkáza po povodních v roce 1997, kdy se park ocitl metr pod hladinou vody. Díky odbornému zásahu se ořešák znovu vzkřísil a je stále neodmyslitelnou ozdobou parku. V současné době obec zvažuje vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti.

O vítězi ankety mohli lidé rozhodovat prostřednictvím SMS. A protože se jednalo charitativní akci, bylo hlasování zpoplatněné. „Letošní výtěžek je vyšší než 128 tisíc korun a pořadatelé ho rozdělí mezi dvanáct finalistů podle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat. Peníze budou použity k péči o stromy, úpravě jejich okolí nebo výsadbě nových,“ vysvětlila koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.