Křest publikace, která bude vybavena pastelkami a v níž budou i zajímavé úkoly, se uskuteční ve středu 27. června v 10 hodin v Baťově vile.

„Věříme, že se bude líbit nejen dětem, ale i dospělým. Snažili jsme se pro jednotlivá místa vybrat ty nejzajímavější informace, tak aby to bylo pro malé i velké čtenáře poutavé,“ uvádí spolek Inspirace Zlín.

První polovina sešitu se věnuje předbaťovské éře - pravěkému Zlínu, kostelu sv. Filipa a Jakuba, náměstí, zlínském hradu a zámku. Druhá polovina pak podnikateli Tomáši Baťovi, obytným čtvrtím, 14|15 Baťově institutu, Baťově vile a 21. budově. Uprostřed je mapa centra města.

„Po takové publikaci jsme toužili už dlouho. Hlavně při výukovém programu pro děti ze základních škol, které pravidelně provádíme Zlínem. Publikace tak mapuje naši trasu a je chronologicky sestavená. Přesně tak, jako naše výklady. Představujeme dětem historii Zlína od pravěku až po baťovskou éru. Je důležité, aby měly od útlého věku zajímavé informace o našem městě. Tím si krásně upevňují znalosti i vztah ke Zlínu,“ dodávají zástupci spolku. 

Sešit zatím vychází v nákladu 1000 kusů. Jedná se o šedesátou publikaci Nakladatelství Hranostaj. Edice s názvem První průvodce památkami pro děti se věnuje popularizaci historicky zajímavých míst pro děti. Všechny předchozí sešity se zatím věnovaly hradům nebo zámkům, Zlín je po Boskovicích teprve druhé město.

„Vznik publikace byla jedna velká náhoda. V nějakém časopisu jsme četli o Evě Chupíkové a jejích publikacích a hned nás napadlo, že by si Zlín a hlavně místní děti podobný pracovní sešit zasloužily. Obrázky a grafika paní Chupíkové je velmi poutavá a moderní, kombinuje reálné fotografie a kresby. Vše se rozjelo velmi rychle, připravili jsme texty, obrázky a během pár týdnů byl na světě grafický návrh. Pak už zbývalo najít sponzory. Oslovili jsme širokou veřejnost a místní firmy a během pár dnů jsme zajistili i finanční podporu. Největší poděkování patří Nadaci Tomáše Bati, která pracovní sešit podpořila nejvýznamněji,“ dodávají zástupci Inspirace Zlín.

Publikaci lze objednat na webu www.pamatkyprodeti.cz nebo přímo u Inspirace Zlín, z. s.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.