„Chceme mladé lidi motivovat ke kariérnímu růstu, pracovní mobilitě i odvaze založit vlastní byznys,“ shrnul hlavní cíle projektu Martina Dlabajová, členka Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu v Bruselu. Projekt PročByNe? je zkratkou „propojení českého byznysu proti nezaměstnanosti“ a řídí ho poslanecká kancelář Martiny Dlabajové ve Zlíně.

„Iniciativu paní europoslankyně podporuji a vítám. Řada států Evropské unie, a Česká republika není výjimkou, se potýká s nezaměstnaností absolventů a mladých lidí obecně,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš a dodal, že důvodem je často právě nedostatek praxe, kterou zaměstnavatelé požadují.

Svá slova podpořil i konkrétní nabídkou stáže na ministerstvu financí, o kterou se mohou až do konce ledna 2015 zájemci ucházet prostřednictvím webového portálu www.procbyne.cz. „Na stážistu se moc těším. Vždyť i státní správa potřebuje mladé schopné lidi,“ vzkázal ministr Babiš.

Princip projektu spočívá v propojení studentů s nejlepšími českými podnikateli, firmami a institucemi. Po dobu dvou týdnů se mohou zájemci dostat do blízkosti těch, které obdivují, a zkusit je stínovat, ptát se jich a nechat si od nich poradit. Nebo si vyzkoušet řemeslo u mistrů oboru, pracovat v akademickém prostředí či se starat o filmové hvězdy festivalu.

„Projekt se setkává s velkým zájmem i v zahraničí, proto plánujeme jeho postupné rozšíření do zemí EU. Již letos pošleme jednoho zájemce na stáž k vinařům do Itálie,“ plánuje Martina Dlabajová. Stáže pro mladé lidi ve věku od 18 do 25 let nabídl pro letošní rok třeba i unikátní Truck Sraz Zlín, Třinecké železárny, hotel Thermal Karlovy Vary, Agrofert, Kovárna Viva nebo Státní fond kinematografie.

„Projekt financuje moje kancelář a Aliance liberálů a demokratů pro Evropu. Účast v projektu je pro zájemce do 25 let bezplatná,“ doplnila Martina Dlabajová. Stážista si musí v rámci přiděleného příspěvku sám zajistit dopravu, ubytování a stravování a vést si „deník stážisty“. Po úspěšném absolvování stáže získá speciální certifikát a o své zkušenosti se podělí se svými vrstevníky na projektovém blogu.

Téma zaměstnanosti, resp. spíše nezaměstnanosti, patří podle autorky projektu v nynější post-krizové Evropě k tématům zcela zásadním. „Dotýká se nejen efektivnosti ekonomického výkonu a funkčnosti trhu práce, ale představuje také velmi palčivý sociální a mentální problém,“ domnívá se Martina Dlabajová.  

„Chybějící propojení vzdělávacího systému od reálných potřeb firem a institucí komplikuje uplatnění absolventů škol na trhu práce. Projekt PROČBYNE? chce posilovat u mladých lidí zodpovědnost, kreativitu a podporovat jejich snahu zaujmout firmy už v průběhu studia,“ dodala Dlabajová.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.