Naplňuje se tak vize profesora Petra Sáhy, který o návrat obuvnictví do Zlína usiluje již několik let. 

„Mělo by se jednat o výzkumnou jednotku s celosvětovou působností pro výzkum a testování obuvnických materiálů, technologií a designu. Široké spektrum služeb budeme nabízet nejenom celosvětově známým obuvnickým značkám, ale třeba i začínajícím podnikatelům v této oblasti,” přiblížil Petr Sáha, který za založením tohoto centra stojí.

Otevření centra se zúčastnili i vnuci Tomáše Bati - Rosemarie Blyth Baťa a Thomas George Baťa. 

„Jsme nadšeni, že podobné centrum ve Zlíně vzniklo. Patří to sem. Centrum má skvělé a moderní vybavení a je jenom dobře, že technologický výzkum, co se obuvi týče, bude právě ve Zlíně,” řekl Thomas G. Baťa. 

Centrum výzkumu obouvání je začleněno do Univerzitního institutu, který už dlouhodobě intenzivně spolupracuje právě s firmou Baťa. Konkrétně dělá výzkum a testuje materiály a obuv v Centru polymerních systémů. Blíží se doba, kdy klasické technologie budou nahrazeny high-tech výrobou, která bude individuálně respektovat přání zákazníků. 

„Chceme se vrátit k tradici, která do Zlína patří. K dnešní technologii obouvání patří ale také dobrý marketing, design, materiálové vědy, IT technologie, chemie i biomechanika. A to jsou přesně ty obory, které na univerzitě máme,” doplnil Vladimír Sedlařík, rektor univerzity.

Věnovat se obuvi komplexně pod jednou střechou umožní v Centru výzkumu obouvání také nově akreditovaná Obuvnická zkušební laboratoř, díky které je možné zkoušet fyzikálně-mechanické vlastnosti obuvnických materiálů a výrobků.

„Jsme schopni posoudit, jestli se materiál hodí nebo nehodí na pokročilou obuv. Také například zkoušíme vhodnost povrchové úpravy obuvních materiálů z pohledu odolnosti vůči opakovanému ohybu, a to jak za běžných teplot, tak také teplot až do mínus 25 stupňů Celsia,” popisuje Luděk Suchomel, technolog centra s více než třicetiletou praxí ve zkušebnictví.

„Máme tady také stroje, které hodnotí i hygienické vlastnosti obuvi. To znamená propustnost vodní páry, což je důležité zejména pro zimní obuv a luxusní pracovní obuv, která slouží například požárníkům, vojákům a jednotkám speciálních služeb,” vysvětlila Jarmila Roubínková, technoložka Obuvnické zkušební laboratoře.

Už nyní zaměstnává centrum mladé vědce spolu se zkušenými technology. Propojuje se tak vědecko-výzkumná práce s praxí. 

Nově vzniklé obuvnické centrum bude nabízet také příležitosti k řešení projektů zaměřených na design a konstrukci obuvi. 

„Zabýváme se novými recepturami pro pryžovou obuv, zajímá nás zdravé obouvání dětí, připravujeme filamenty pro 3D tisk podešví, ke svému závěru se blíží tzv. chytrá bota, našli jsme využití magnetického hydrogelu ve vložce obuvi. Těch zajímavých projektů je hodně a jsem velmi rád, že budou přibývat,“ dodal Petr Sáha.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.