Pánevní dno vlastně lidskému tělu pomáhá zvládnout gravitaci. Pokud funguje dobře, člověk se lépe a ladněji pohybuje, udrží to, co udržet má, efektivněji a bez bolesti zad běhá, užije si kvalitně a intenzivněji intimní chvíle. Má vliv na naše sebevědomí, sebejistotu, dýchání. Cvičení pánevního dna se proto logicky stalo důležitou součástí fyzioterapie.

„Řadu let jsme hledali, jak metody cvičení vylepšovat, u kterých pacientů mají efekt, a tak jsme vše postupně doplňovali. K zásadnímu zlepšení výsledků vedlo zakomponování cvičení ve stoji s inspirací z bojových umění, především taiji juan. Do současné podoby se dostalo tak před 15 lety. Byli jsme v tu dobu jediní, kteří cvičili s nemocnými s touto poruchou vestoje, v náročnější, ale účinnější posturální (vzpřímené) situaci. Dnes už se cvičí vestoje například i v systému DNS profesora Koláře,” vysvětluje primář Rehabilitačního oddělení MUDr. Pavol Skalka.

Porucha pánevního dna má různé podoby od rychlé únavy při chůzi na tvrdém rovném povrchu, přes různé bolesti v zádech nebo podbřišku až k močové inkontinenci u žen.

„Jen malá část nemocných je ochotna skutečně denně cvičit a vydržet týdny bez hmatatelného efektu. Výsledky se totiž objevují relativně pozdě, až po dvou až třech měsících. Naše specifikum je v tom, že jsme si vědomi propojení dobré funkce klenby nohy a stabilizace kyčlí pro dobrou funkci pánevního dna. Proto ten název Pánevní dno postavené na nohy,” upřesnil primář Skalka.

Speciální cvičení pánevního dna je také jedním z témat, které primář Rehabilitačního oddělení KNTB MUDr. Pavol Skalka přednáší budoucím fyzioterapeutům, porodním asistentkám či všeobecným sestrám. O tuto metodiku cvičení je zájem i u odborné lékařské veřejnosti.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.