Kdo by chtěl a zvládnul všechny projekce, viděl by za osm festivalových dnů tři stovky filmů, na nichž se podílejí tvůrci z 55 zemí světa. Více než polovina z nich (169 filmů) jsou filmy soutěžní. Skoro, chce se říci "baťovských", 199 snímků dosud ve Zlíně promítáno nebylo.

„Město Zlín se díky filmovému festivalu stává středem pozornosti nejen filmové branže. Dá se říci, že svět v těchto dnech přijíždí do Zlína a naopak - prostřednictvím stovek filmů mají obyvatelé a návštěvníci Zlína příležitost svět poznávat,“ uvedl primátor Zlína Miroslav Adámek.

A nutno říci, že Zlín se po dobu festivalu změní na jednu velkou scénu. Na více než dvaceti místech budou realizovány stovky akcí a projekcí. Na své si přijdou i sportovci, kteří 2. června zaplní ulice festivalového Zlína při 3. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+Zlín 2018.

Letošní festival nabídne nejen filmové projekce, jeho významnou složkou bude sekce věnovaná filmové hudbě, která k filmu patří již od doby tzv. němých filmů. Velmi vzácným hostem a jednou z oceněných osobností letošního festivalu bude italský hudební skladatel a dirigent Andrea Morricone.

Festivalové dění ve Zlíně je svou náplní především akcí kulturní a společenskou, ale má nepřímo vliv také na segment cestovního ruchu. Vždyť na festival se akredituje přes 2500 oficiálních hostů a do Zlína přijíždějí další stovky milovníků filmové tvorby.

Již v době příprav a během vlastního festivalu se významně zvyšuje poptávka po ubytovacích, stravovacích a dopravních službách. „Největší význam festivalu ale spatřujeme v tom, že svou dlouhodobou kvalitou je skvělou propagací města a celého Zlínského kraje. Navíc zde filmové produkce získávají prostřednictvím Zlín Film Office informace o nabídce lokací a pobídek pro natáčení filmů, čímž se opět může podpořit atraktivita regionu,“ říká Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Festivalovému dění předchází řada aktivit již od časného jara. Například na počátku dubna byla v Praze představena kolekce 146 originálně ztvárněných filmových klapek, jimiž umělci a významné osobnosti vyjadřují svůj vztah k festivalu. Z Prahy klapky cestovaly na výstavu do Bruselu a odtud do Zlína. Nyní jsou ještě k vidění ve zlínském Kongresovém centru a už v neděli 27. května budou předmětem tradiční aukce, jejíž výtěžek slouží k podpoře autorských snímků studentů a začínajících mladých tvůrců. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.