Nezapomenutelné sportovní úspěchy mapuje na 250 stranách a pomocí 470 unikátních fotografií nová kniha Sláva zlínského sportu, kterou vydalo Muzeum jihovýchodní Moravy.

„Jako sportovní fanoušek jsem ráda, že mohu připomenout jednu z podstatných stránek života Zlíňanů v uplynulých 110 letech,“ vysvětlila autorka knihy, historička zlínského muzea Yvona Činčová.

„Impulsem k napsání byla stejnojmenná výstava v roce 2009. Chtěla jsem, aby mnou shromážděné materiály nezapadly, ale naopak byly trvale zpřístupněny veřejnosti. Kniha je určena nejširší zlínské veřejnosti se zájmem o historii Zlína a sport. Nejbližší jistě bude všem bývalým i současným zlínským sportovcům, kteří mohou díky publikovaným fotografiím vzpomínat,“ dodala autorka.

Zaplněný sál Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně na světě zbrusu novou publikaci přivítal v úterý 15. listopadu odpoledne. Jejím kmotrem se stal hokejový mistr světa Petr Čajánek, který řekl: „Jsem moc rád, že kniha vyšla a přeji jí, aby nechyběla v žádné knihovně v celém zlínském regionu. Starší generace u ní zavzpomíná a pro nás aktivní sportovce je zdrojem inspirace a pro děti zase přináší zajímavý pohled na to, jak se sportovalo před lety."

V první části knihy se čtenáři seznámí s nejstaršími zlínskými sportovně zaměřenými spolky (Sokol, Orel, SK Baťa a Dělnická tělocvičná jednota), které vznikly na přelomu 19. a 20. století, a ve druhé obsáhlejší části knihy je představeno 29 sportovních odvětví, která většinou vznikla v SK Baťa a dále se rozvíjela až do současnosti (fotbal, hokej, atletika, házená, vzpírání, šachy a další). Kniha zasahuje až do žhavé současnosti - ať už zmíněným kmotrem Petrem Čajánkem nebo nedávno tragicky zesnulým kolegou Karlem Rachůnkem.

Sláva zlínského sportu je v prodeji za "baťovskou" cenu 299 korun a zájemci ji seženou na pokladně muzea ve zlínském zámku nebo v Obuvnickém muzeu. Od příštího týdne pak v Informačním centru zlínské radnice a vybraných knihkupectvích v centru města.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.