Společná hranice spojila Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Obě strany si totiž velmi dobře uvědomují, že jsou sousedé, byť rozděleni státní hranicí. A pro návštěvníky může být spolupráce, která má konkrétní výsledky například v podobě společně vydaných publikací nebo putovních výstav, jedině výhrou.

V září se také obě strany potkaly na Slovensku v rámci speciální konference s názvem Muzeálie ako súčasť kultúrneho dedičstva, která byla součástí projektu Múzejné križovatky spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Pracovníci muzeí hledali ty nejlepší cesty, jak oslovit své návštěvníky, jak pečovat o sbírky, jak pracovat s fondem státních archívů, jak zlepšit marketing a propagaci těchto institucí. Připraven byl i bohatý doprovodný program, kdy muzejníci navštívili zajímavá místa trenčínského regionu - například Dom stretávania karpatských Nemcov v Nitrianskom Pravne, domácí sklářskou výrobu ve Valaské Belé nebo zámek Bojnice.

Díky příhraniční aktivní spolupráci si například Zlíňané mohou prohlédnout v malém sále zlínského zámku výstavu habsburských platidel Bohatstvo stroročí, která je dílem pracovníků muzea v Prievidzi a ve Zlíně bude vystavena do 8. ledna 2012.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.