Zlínští muzejníci jsou partnery tamnímu Hornonitrianskému muzeu při jejím pořádání. Akce navazuje na úspěšnou příhraniční spolupráci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Hornonitrianského múzea v Prievidzi, kterou zaštiťuje projekt Múzejné křižovatky, spolufinancovaný Evropskou unií (z prostředku fondu mikroprojektů spravovaného Trenčínským samosprávným krajem).

„V třídenním programu jsou zařazena velmi zajímavá témata o ochraně sbírkových fondů, o formách propagace činnosti muzeí, o edukační činnosti pro školy a další instituce. Přínosná bude určitě i diskuze o rozdílech v činnosti městských, obecních a soukromých muzeí,“ uvedla muzejní pedagožka Pavlína Gutová s tím, že účastníky čeká i několik exkurzí, například do zámku v Bojnicích nebo do expozice tradičního bydlení v obci Diviaky.

Mezinárodní třídenní setkání se uskuteční od 21. do 23. září a jeho cílem je představit různá muzea a s nimi spolupracující instituce v Trenčínském a Zlínském kraji.

Jeden z konkrétních výsledků této příhraniční spolupráce mohou návštěvníci Muzea jihovýchodní Moravy ocenit právě nyní, kdy je zde v malém sále zlínského zámku k vidění výstava platidel z časů habsburské monarchie Bohatstvo storočí.

Po konferenci bude vydán sborník a také vznikne výstava, která oba pořadatele konference - Muzeum jihovýchodní Moravy a Hornonitrianské muzeum - společně představí.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.