Letos uplynulo 20 let od úmrtí od úmrtí Eduarda Ingriše a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které spravuje jeho obsáhlou pozůstalost, výročí připomene výstavou ve spojovací chodbě zlínského zámku.

„K vidění zde budou hlavně fotografie, které dokumentují široké spektrum činností, kterým se Eduard Ingriš věnoval a ve kterých byl velmi úspěšný. Kromě fotek vystavíme také řadu autentických dobových materiálů – noty, plakáty, deníkové záznamy i ukázku z korespondence. A protože máme hodně materiálu, tak výstavu protáhneme i na zdi přednáškového sálu, kde bude vystavena i originální plachta z Ingrišova voru Kantuta,“ uvedla Magdalena Preiningerová, správkyně archívu E. I. Vernisáž výstavy Život a dílo Eduarda Ingriše je naplánována na čtvrtek 15. září v 17 hodin.

Že vám jméno Eduard Ingriš moc neříká? Pravda, české encyklopedie jej poněkud opomíjí. Ale určitě ale znáte minimálně jednu jeho písničku, která se zařadila mezi evergreeny: Teskně hučí Niagara, teskně hučí do noci… Nesmrtelnou skladbu složil v roce 1931, když možná ve své trampské chatě na břehu Svatojánských proudů poslouchal šumění Vltavy. A zřejmě netušil, že sám hučící Niagaru a další exotická místa jednou uvidí na vlastní oči.

Ingriš se narodil v roce 1905 a je autorem neuvěřitelných šedesáti operet, ale na svém kontě má i operu a symfonii a hudbu k jedenácti filmům i třídílnou učebnici hry na kytaru.  V roce 1947 odjel do Jižní Ameriky a po únoru 1948 se rozhodl, že se do vlasti už nevrátí. Usadil se v peruánské Limě a stal se vyhledávaným fotografem a kameramanem.

Ve 49 letech se seznámil s věhlasným norským etnologem Thorem Heyerdahlem a rozhodl se potvrdit jeho teorii o migraci původních obyvatel Peru do Polynésie. V roce 1959 se pokusil dvakrát přeplout Pacifik na balzovém voru. První pokus byl neúspěšný, vyšla až plavba na voru Kantuta II.  V roce 1962 se z Peru přestěhoval do USA, kde se usadil a oženil se zpěvačkou a herečkou Ninou. Zemřel 12. ledna 1991 v nevadském Renu ve věku 86 let a urna s jeho ostatky byla uložena v rodných Zlonicích u Slaného.

O převoz celé tuny Ingrišových písemností, notových záznamů, nahrávek, fotografií i filmů zpět do vlasti se v roce 2001 zasloužil cestovatel Miroslav Zikmund a tím zachránil unikátní fond, který se nyní nachází v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

„Po přestěhování muzea v roce 2012 do nových prostor ve 14. budově se Eduard Ingriš stane součástí cestovatelské části nové expozice a doplní tak odkaz slavné cestovatelské dvojice Hanzelka – Zikmund, jejichž archív má zlínské muzeum rovněž ve své správě,“ doplnila Magdalena Preiningerová.

Výstava potrvá do 27. listopadu.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.