I když je hlavní festivalový program naplánován v týdnu po velikonocích – svou první vlaštovku vypustí Literární jaro ještě před oficiálním zahájením - již ve středu 4. dubna od 17 hodin přímo v krajské knihovně. Zde představí básník a překladatel Dan Jedlička výbor poezie liverpoolského básníka Rogera McGougha Někdo přijde a udělá to za mě líp.

„Liverpool 60. let, to nebyli jen Beatles a hudba – v jejich stínu se ve městě na řece Mersey po celé desetiletí odehrávalo velmi živé a inspirativní literární dění, " říká Dan Jedlička, který představí nejen svou knihu překladů básníka Rogera McGougha, ale také řadu dobových fotografií a raritních videí.

Festival, který je zasvěcen literatuře, čtení a osobním setkávání se spisovateli, poté bude probíhat na různých místech města Zlína. „Srdečně zveme širokou veřejnost na setkání se zajímavými osobnostmi – všechna setkání jsou přístupna pro veřejnost zdarma,“ uvedla ředitelka pořádající Krajské knihovny Františka Bartoše Zdeňka Friedlová.

Žítkovské bohyně i mladá poezie

Oficiální zahájení se uskuteční 10. dubna v Alternativě – kulturním institutu Zlín. Zde svůj nový román Žítkovské bohyně představí úspěšná spisovatelka Kateřina Tučková, nositelka ceny Magnesia Litera. Kateřina Tučková vystoupí také ve středu 11. dubna na besedě se studenty Gymnázia Zlín Lesní čtvrť.

Středeční večer 11. dubna bude věnován poezii. Své nové básnické sbírky představí v budově zlínské knihovny Miloš Kozumplík, Michal Stránský a Jiří Mareček, večerem bude provázet literární kritik a historik Petr Odehnal.

Komiks i literární klasik

Čtvrtek pak bude patřit komiksu. Pozvání na festival přijala spisovatelka, ilustrátorka a autorka komiksů Lucie Lomová, která dopoledne v krajské knihovně připraví workshop pro děti. Čtvrteční podvečer zahájí uvedení výstavy plakátů Komiks, Manga & spol., kterou připravil Goethe Institut Praha.

Výstava se může uskutečnit díky spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně, návštěvníci ji v Domě umění budou moci zhlédnout až do konce dubna. Po uvedení výstavy bude následovat moderovaná beseda s Lucií Lomovou, Nikkarinem (Michalem Menšíkem) a Alenou Klimešovou.

Závěr festivalu bude patřit Marii a Ludvíku Vaculíkovým, které v pátek 13. dubna ve Vile Tomáše Bati uvede spisovatel Antonín Bajaja a zpěvem doprovodí Mužáci.

Podrobnější informace k programu festivalu i účinkujícím.

Záštitu nad festivalem převzal Jiří Dědeček, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Literární jaro pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše spolu s dalšími partnery. Festival vznikl v roce 2010 v návaznosti na Literární květen a Literru, které v minulosti pořádali studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Iniciátorem vzniku zlínských literárních festivalů je spisovatel Antonín Bajaja, který je nedílnou součástí i letošního ročníku.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.