Přesně před půl stoletím vznikla ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově) první vysokoškolská instituce – Fakulta technologická jako součást Vysokého učení technického v Brně. Tím byl položen historický základ univerzitního vzdělávání v dnešním Zlínském kraji, jehož vyústěním bylo, o více než třicet let později, založení samostatné Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Slavnostní galavečer k oslavě tohoto výročí uspořádala FT v pondělí 15. dubna v Kongresovém centru ve Zlíně. Sešli se na něm nejen akademici, ale i studenti, významní absolventi a řada partnerů z akademické i komerční sféry. Ty hned na začátku programu uvítali rektor UTB Vladimír Sedlařík a děkan fakulty Roman Čermák. Nejdříve netradičně, jako členové kapely The Polymers, která tematicky přivítala songem „Come together“. Pak zavzpomínali na své vlastní příběhy spjaté se studiem a prací na Fakultě technologické.

Celou padesátiletou historii a vývoj FT mapovala v průběhu večera videa, připomínající jak úspěchy, tak i úsměvné přešlapy a perličky z minulosti i současnosti. Ta se střídala s dojemnými medailonky osobností, které byly následně uvedeny do fakultní Síně slávy. Oceněni byli prof. Ing. Petr Sáha, CSc., bývalý děkan FT a první rektor UTB, prof. Ing. Petr Vavřín, DrSc., bývalý rektor VUT v Brně a prof. Ing. Martin Zatloukal, Ph.D. DSc., pedagog FT a světová špička v reologii polymerů.

Dalších 21 osobností pak bylo oceněno medailí za spoluvytváření Fakulty technologické.

O svém vztahu k fakultě v rámci „Akademické čtvrthodinky“ promluvili další řečníci: politoložka a pedagožka Vladimíra Dvořáková, absolvent Martin Obadal a pedagog FT Jakub Huba.

Galavečerem oslavy 50. výročí FT nekončí, ba naopak. Hned druhý den navazuje fakulta dvoudenním vědeckým festivalem „Zažij vědu“ určeným pro střední školy a širokou veřejnost (16. a 17. dubna). Oslavy vyvrcholí největším srazem absolventů v dějinách Zlína, který plánují na 14. září.

Další informace na www.ft50.cz

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.