Z dvaceti studentských filmů českých filmových škol bylo do finále Českého lva za rok 2018 nominováno 5 filmů, všechny od studentů FAMU. Snímek režiséra Ondřeje Erbana Sto dvacet osm tisíc se věnuje tématu, které se dotýká skoro každého desátého Čecha staršího patnácti let. Ti čelí v současnosti exekuci a každý den další a další lidé padají do dluhové pasti. Pro mnohé z nich neexistuje cesta ven. Hlavní hrdina krátkometrážního dramatu Karel ale stojí na druhé straně barikády - jeho prací je dluhy vymáhat.

Nadační fond FILMTALENT ZLÍN podpořil v roce 2018 celkem 22 projektů (z přihlášených 70) částkou v celkové výši 1, 549 milionu korun. „Tvůrcům filmu Sto dvacet osm tisíc jsme v rámci pitchingu na 58. Zlín Film Festivalu věnovali částku 40 tisíc korun,“ uvedla členka správní rady nadace Markéta Pášmová a dodala, čím porotu právě tento snímek zaujal: „Projekt sliboval především silné zaměření na herecké výkony všech tří představitelů. Ondřej Erban je jedním z těch mladých tvůrců, kteří by mohli představovat příslib do budoucna.”

O cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2018 bojoval vedle filmu Ondřeje Erbana i další snímek podpořený Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN. Jednalo se o film Spolu sami, režisérky Diana Cam Van Nguyen, kterému bylo z fondu vyčleněno 55 tisíc korun. 

FILMTALENT podpořil také její další snímek s názvem Malá, který získal hlavní cenu v kategorii Expanded Shorts na festivalu This Human World ve Vídni a účastnil se rovněž soutěže na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Po úspěchu na řeckém Olympia International Film Festival for Children and Young People byl nominován na ECFA Documentary Award 2018, která je udělována v rámci Berlinale

Úspěchy doma i v zahraničí však slavily i další snímky, které zaujaly členy fondu. Film režiséra Martina Smatany Pouštět draka podpořený částkou 100 tisíc korun se letos probojoval do soutěže na jeden z největších mezinárodních filmových festivalů Berlinale, kde měl světovou premiéru. Další skvělou zprávou pro tento film bude jeho uvedení na nejprestižnějším festivalu animovaných filmů v Annecy.

Dokumentární film Kiruna - překrásný nový svět režisérky Grety Stocklassa, který Nadační fond podpořil částkou 100 tisíc korun, zase bude bojovat o hlavní cenu v soutěži na renomovaném festivalu Visions du Réel ve švýcarském Nyonu

O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT Zlín pravidelně uchází autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu. Peníze putují z dražby umělecky ztvárněných filmových klapek, která se koná v rámci filmového festivalu, a to již 21 let.

Také nadcházející 59. ZFF bude na mladé filmaře myslet. Aukce více než stovky klapek se uskuteční 26. května v Kongresovém centru ve Zlíně a hned v úterý 28. května vybere nadační fond filmové projekty, mezi které výtěžek z dražby rozdělí. Studenti a začínající filmaři mohou svá díla přihlašovat až do 30. dubna

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.