Miroslav Zikmund procestoval více než osm desítek států, díky čemuž vzniklo přes dvacet knih a celá řada rozhlasových a filmových reportáží. Kromě krátkých snímků se diváci mohli kochat i celovečerními filmy z cest, které podnikl se svým přítelem, inženýrem Jiřím Hanzelkou.

„Miroslav Zikmund je fenomenální cestovatel, fotograf, spisovatel a publicista, který v únoru oslaví neuvěřitelných sto let. Jeho výpravy a cesty jsou dodnes obdivuhodné a i my jsme se rozhodli jimi inspirovat pro nadcházející festivalový ročník,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Struktura filmového programu prošla proměnou, jejímž cílem je zpřehlednění a zviditelnění tří základních programových bloků. Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekci nazvanou nově FESTIVAL CLASSICS se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma OBJEVUJ & POZNÁVEJ.

„Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: PŘÍRODA, LIDÉ a ZEMĚ,“ informovala umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více než 40 filmů a dokumentů.

V sekci věnované PŘÍRODĚ představí festival světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty, které neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí.

Kapitola věnovaná tématu LIDÉ se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, Indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím budeme moci nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin.

A konečně sekce ZEMĚ uvede profil balkánské kinematografie. V 15 celovečerních hraných filmech poznáme temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Albánie či Bulharska.

Festivalová dramaturgie se ve všech sekcích drží svého profilu: tedy festivalu filmů, v nichž je v hlavní linii dítě či dospívající. Právě toto zaměření nabídne unikátní filmové kolekce, jejichž témata jsou nahlížena z dětské perspektivy.

Významné životní jubileum Miroslava Zikmunda festival připomene projekcemi filmů, besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. V návaznosti na toto téma tak mezi hosty festivalu nebudou chybět ani významní čeští cestovatelé, popularizátoři a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed.

Filmový festival se uskuteční v termínu od 24. května do 1. června ve Zlíně a dalších městech ČR. Zájemci mohou přihlašovat své snímky do 1. března 2019 na www.zlinfest.cz.

Zlín Film Festival je nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jedná se o mezinárodní událost s vynikajícím renomé. Festivalové projekce se uskutečňují nejen ve Zlíně, ale také v řadě dalších měst České republiky. 

Další informace na www.zlinfest.cz.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.