Ve Zlínském kraji naopak můžete poznávání církevních památek směle zařadit do svých cestovatelských plánů a užít si je naplno. Kraj s olomouckým arcibiskupstvím, farnostmi a radnicemi letos již třetím rokem zpřístupňuje vybrané kostely v rámci projektu Otevřené brány. Do kostelů se tak dostanete v pevně dané otevírací době a ještě se vám bude věnovat průvodce.

Zatímco poprvé, v roce 2009, se veřejnosti otevřelo 9 kostelů, loni už jich bylo jednou tolik. Letos přibyly do seznamu další tři. Projekt Otevřené brány má vedle rozšíření turistické nabídky i další rozměr. Jako průvodci totiž v kostelích působí znevýhodnění uchazeči o práci, studenti, maminky na mateřské dovolené nebo aktivní důchodci. 

Mezi zpřístupněnými kostely nechybí ty nejznámější, například bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje ve Velehradě, označovaná za klenot moravského baroka. Přístupná je také bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně, nejnavštěvovanějším poutním místě v tuzemsku.

Na seznamu je ale i řada menších kostelíků, které také patří ke skvostům, ale jejichž architektonická a historická hodnota dosud zůstávaly široké veřejnosti málo známé. Patří k nim dřevěný kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích postavený ve stylu lidového baroka. Jedinečný je jeho půdorys ve tvaru kříže a fakt, že ho místní tesaři vybudovali bez jediného kovového prvku.

Ke zvláštnostem patří také románský Kostel sv. Jakuba Většího v Tečovicích s nástěnnými freskami ze 14. století či Kostel Panny Marie Sněžné v Provodově. Interiér kostela, který vyrostl u pramene s údajně zázračnými účinky, zdobí obraz s motivem v tuzemsku zcela ojedinělým – Madona na něm kojí malého Ježíška.

Některé kostely jsou otevřeny denně mimo pondělí, jiné jen o víkendech. Prohlídky v chrámech jsou bezplatné, u jiných objektů mohou farnosti vybírat symbolické vstupné.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.