Obchodní dům Zlín byl do soutěže přihlášen v kategorii Stavby občanské vybavenosti. Nakonec obdržel nad všem kategoriemi jedno ze dvou nejvyšších ocenění: Cenu hejtmana Zlínského kraje.

Oceněn byl za způsob provedení „stavebně i finančně náročné rekonstrukce“ a „záslužný počin z hlediska obnovy města a jeho oživení“.

„Tvůrci rekonstrukce respektovali historickou podobu, až na drobné změny, které byly vyvolány jiným účelem využití budovy. Obchodní dům začal být více baťovskou stavbou a věrněji se upnul k architektuře Zlína,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

„Máme velkou radost. Rekonstrukce byla finančně, technicky i organizačně velmi náročná, navíc jsme si byli vědomi historického významu budovy, což pro nás bylo také silným závazkem. To, že rekonstrukci příznivě přijala nejen veřejnost, ale dočkala se i odborného uznání, nás nesmírně těší,“ uvedl Radovan Pilich, jednatel společnosti PRIOR Zlín, která je majitelem budovy.

„Stavba se stále vyvíjí a k jejímu úplnému dokončení nám ještě zbývá dobudovat plánovanou reprezentační a ubytovací část v nejvyšších podlažích, abychom poslání budovy zcela naplnili po stránce vizuální i funkční. Poté budeme mít ambici představit Obchodní dům v plné kráse i pro národní Grand Prix za architekturu,“ doplnil hlavní architekt Jaroslav Ševčík.

Obchodní dům byl vybudován v roce 1931 Tomášem Baťou podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury. Kompletní rekonstrukce začala v létě 2017 a vyžádala si 430 milionů korun bez DPH. Hlavním architektem byl Ing. arch. Jaroslav Ševčík, generálním dodavatelem Strabag.  

Opravená budova se znovu otevřela v listopadu 2018. Cílem rekonstrukce bylo vrátit Obchodnímu domu původní vzhled, o nějž přišel necitlivými zásahy v 50. letech, a současně mu vdechnout nový život.

Proto došlo mj. i ke změně v „náplni“ budovy, jejíž obchodní prostory byly zredukovány z původních šesti na dvě podlaží. Ta jsou nyní naplněna gastronomickými podniky a obchody zaměřenými na moderní životní styl a nakupování. Gastro podniky reprezentuje Bistrotéka Valachy, první moravská pivní restaurace Budvarka, cukrárna Eiscafe Delikana a La Formaggeria Gran Moravia, v nejbližších dnech přibyde Jogurtovna. V obchodní pasáži se dále nachází Billa, drogerie DM, knihkupectví Dobrovský, papírnictví Grafit, trafika, zlatnictví, směnárna, barber shop Na Fešáka a květinářství House Deco&Flowers. Zbývající volné prodejní jednotky mají být obsazeny v nejbližších týdnech, novinkou bude mj. centrum masáží.

Třetí až šesté poschodí Obchodního domu Zlín si pronajala zlínská společnost HP TRONIC, která je provozovatelem sítě obchodů a e-shopů Datart, Euronics a Kasa.cz, vlastní značku ETA a provozuje Resort Valachy. HP TRONIC do budovy přesunul své sídlo se čtyřmi stovkami zaměstnanců, ve třetím patře také nabízí konferenční prostory k pronájmu. V nejvyšších patrech plánuje vybudování spa hotelu se zážitkovou restaurací a wellness centrem.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.