Mezinárodní setkání cimbalistů zahájí ve středu 18. května Slavnostní zahajovací orchestrální koncert. Představí se na něm laureáti minulých ročníků a zahraniční hosté. Své umění předvede i cimbalista Menashe Sasson z Izraele.

Samotná soutěž, které se v letošním roce zúčastní 37 soutěžících z Moldávie, Běloruska, Maďarska, Slovenské republiky a České republiky, začne ve čtvrtek 19. května povinnými skladbami a skladbami z období baroka a klasicismu.

V pátek bude soutěž pokračovat skladbami z období romantismu, impresionismu a skladbami z 20. století. Večer vystoupí kapela vynikajícího maďarského cimbalisty Kalman Balogh's Gybsy Cimbalom Band. Chybět nebude ani noční zábava při cimbálových muzikách.

Soutěž ve hře na dva cimbály, tzv. cimbálová dua, bude na programu od sobotního rána. Večer pak bude věnovaný Galakoncertu vítězů a zahraničních hostů. Slibuje výběr z toho nejlepšího, co na letošním festivalu bude k vidění a slyšení. Slovem jej provede redaktor ČRo Ostrava, cimbalista Jan Rokyta st.

První ročník festivalu se uskutečnil v roce 1995 a za tu dobu se na něm vystřídaly stovky vynikajících cimbalistů z nejrůznějších zemí celého světa. K těm nejvzdálenějším patřili cimbalisté z Japonska, Číny, USA. U zrodu tohoto unikátního festivalu stála neúnavná propagátorka hry na cimbál, pedagožka, vynikající cimbalistka a předsedkyně Občanského sdružení cimbalistů Růžena Děcká.

"Cílem našich festivalů je uplatnění cimbálu ve všech hudebních žánrech a jeho posun do současného hudebního uměleckého světa. Letošním bonbonkem je atraktivní vystoupení vynikajícího maďarského cimbalisty Kalmana Balogha a jeho kapely Kalman Balogh's Gypsy Cimbalom Band přímo na náměstí ve Valašském Meziříčí. Tento úspěšný muzikant dal přednost tomuto vystoupení před sjednaným koncertem v Londýně, který zrušil," prozradila s úsměvem Růžena Děcká.

Celý program festivalu je uveden na stránkách www.cimbalfest.eu

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.