Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 25 recitátorů, z toho pouze šest bojovalo ve druhé kategorii, do které spadaly ročníky 1990 a nižší. Podle porotců úroveň soutěže každým rokem klesá, což je dáno všeobecně ochabujícím vztahem lidí k poezii.

„Zklamání přinesla paradoxně druhá kategorie. Tam se očekávaly bohatší výstupy, ale tentokráte se to nestalo, kromě vítězného Vladimira Benderského. Ten, stejně jako loni, předvedl osobitý způsob výpovědi. Jeho přednesy jsou silným vnitřním zážitkem,“ vyzdvihl výkon ukrajinského rodáka s izraelským pasem, který dlouhodobě žije v Sadově, porotce Marcel Šustek.

Větší konkurence byla v první kategorii, což se projevilo také na výkonu soutěžících. „Ta přinesla velké množství potěšujících podnětů. Zdají se tu být velmi přemýšliví mladí lidé s obrovským tvořivým potenciálem. Největší devizou festivalu je, že nastupující generace chodí po světě s otevřenýma očima a přináší sem do Valmezu obrovské množství podnětů,“ sdělil Šustek.

Vítězkou se stala Anna Zemaníková z Bánské Bystrice. Vítěz druhé kategorie Vladimir Benderski interpretoval báseň u nás málo známého izraelského autora Davida Avidana, kterou si z hebrejštiny do češtiny sám přeložil.

„Poté, co jsem se po několika letech v Izraeli naučil v hebrejštině číst, začal jsme se zajímat o tamní literaturu. A jeho poezie mě okamžitě uchvátila. Protože on je básník takového zvláštní stylu, který zkoumá a zkouší hranice poezie všemi možnými způsoby. Vytahuje bublinu poezie až do nekonečna a zkoumá hranice, kde poezie je ještě poezie a kam už nesahá,“ vysvětlil Benderski.

Kromě vítězů jednotlivých kategorii udělila odborná porota také několik čestných cen. Festival byl uspořádán za finanční podpory Ministersva kultury ČR, Nadace Děti-kultura-sport ve spolupráci s občanským sdružením Valašské Athény, NIPOS ARTAMA Praha a Národným osvetovým centrom Piešťany.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.