Slavnost se odehrála na Masarykově náměstí. Začala před jedenáctou hodinou a pokračovala až do večera.

Říman v modrém

Před příjezdem Martina vystoupili na jevišti městští zastupitelé a pozvali na něj vinaře, kteří vyrobili letošní vína. Ti je pochválili a vyzvali diváky k jejich ochutnání.

Pak už přijel od Klubu kultury svatý Martin na bílém koni, v doprovodu dvou římských vojáků. Měl na sobě modrou tuniku, zatímco římští vojáci červenou. Vytoužený sníh sebou však světec nepřinesl, a tak se museli diváci kochat jen pohledem na jeho krásného bělouše.

Víno a škvarky

Po příjezdu Martina vystoupil na podium farář, který požehnal vínům. Před požehnáním ještě připomněl divákům příběh z Bible, v němž Ježíš proměnil vodu ve víno. Protože ale žádný z přítomných takové schopnosti neměl, museli diváci jít na tento nápoj do velkého stanu uprostřed náměstí.

Za vstup se sice platilo, ale návštěvníci nepřišli zkrátka. U vchodu dostali hned sklenku vína, poukaz, který jim umožňoval ochutnat ještě pět dalších vín a chleba s husími škvarky. Uvnitř stanu si pak samozřejmě mohli vybrat z dalších mnoha dalších husích jídel a svatomartinských vín. Ti, kteří nechtěli za vstup do stanu platit, pak mohli navštívit jednu z mnoha vinoték ve městě.

Jak Martin k huse přišel

Ačkoliv svatého Martina známe, slušelo by se říci, kdo to vlastně byl a jak přišel ke svým symbolům.

Martin z Tours byl římský voják, žijící ve 4. století. Osudovou se mu stala příhoda se žebrákem, s kterým se podělil o svůj plášť. Tu noc se mu zjevil Ježíš Kristus s darovaným kusem oděvu a navedl ho na novou cestu. Martin se stal křesťanem a pokračoval v šíření křesťanství.

Co se týče oné slavné husy, vážou se k ní hned dvě pověsti. Husy nechal údajně Martin upéci, protože ho rušily při mši. Druhá verze vypráví, jak se mezi nimi ukrýval, když měl být jmenován biskupem. U vína jde o tradici, kdy se mladá vína otvírala na svatého Martina. A konečně kůň má symbolický význam - se svatým Martinem přicházel první sníh. Letos se tomu ale zase nepoštěstilo. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.