Nejoblíbenější herečkou loňského roku je podle diváků Petra Staňková, která zabodovala především hlavní rolí v inscenaci režisérky Anny Petrželkové Měsíc nad řekou.

„Na začátku zkoušení jsem bojovala se studem, protože před tak velkou a těžkou rolí cítíte respekt. A i když se těšíte a chcete se uvolnit, tak máte prostě strach. Uvědomujete si, že jste v obležení zkušených a nadaných lidí a nechcete to zkazit,” prozradila Petra Staňková.

Jejím mužským protějškem se stal Pavel Hromádka, jenž u publika zabodoval coby koktavý král Bertie v Králově řeči režiséra Igora Stránského.

„Na roli Bertieho pro mě byla nejzajímavější nejspíš jakási dvojpólnost – slabost i síla. Slabost daná drsným dětstvím, odtud koktání i jiné nemoci a taky téměř neexistující sebevědomí. A síla jakási vnitřní, která se v něm někde uvnitř i přes to všechno stále vyskytovala – nevzdat to, nezahořknout,” řekl herec, jenž byl za stejnou postavu před čtrnácti dny nominován i na Cenu Thálie.

Králova řeč se stala i divácky nejoblíbenější inscenací loňského roku. Odborná porota se s diváky shodla na posledně jmenovaném titulu, z hereckých výkonů ocenila Tomáše Šulaje v titulní roli Platonova a Terezu Novotnou jako Annu Petrovnu Vojnicevovou ve stejné inscenaci režiséra Břetislava Rychlíka. „Platonov byl pro mě v podstatě protiúkol a jsem rád, že jsem se s takovou postavou mohl na jevišti potkat,” uvedl oceněný herec.

Pro jeho kolegyni byla Anna Petrovna Vojnicevová návratem na divadelní prkna z mateřské dovolené. „Učila jsem se zas zkombinovat divadlo s rodinou v plném nasazení. Během zkoušek jsem zkoušela zapomenout na to, co se děje doma a naopak. Moc mi to nešlo, měla jsem v hlavě solidní guláš. Ale jsem za tuto hereckou příležitost moc ráda,” řekla Tereza Novotná.

Poslední cenou, o níž rozhodli sami herci, byla Cena komediantů. Trofej si odnesly Juliána Kvíčalová a Markéta Šlejmarová za scénografii k pohádce režisérky Zoji Mikotové O Květušce, zahrádce a babici Zimici.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.