„Mnoho povyku pro nic je celosouborová komedie, velké obsazení, na což nejsem ve Slováckém divadle zvyklý. Bylo docela těžké najít u Shakespeara komedii, která by nebyla trpká na konci, ale nakonec se nám to povedlo,” uvedl režisér Zdeněk Dušek. 

„Ve hře je obsaženo nesmírně současné téma: jak člověk svým smýšlením a viděním reality může věci měnit. Naštěstí pro nás je to zpracováno komicky. Očistně a úlevně se můžeme pobavit nad tím, jak se v tom plácá někdo jiný, ne my. Jsou to skvěle napsané partie,” doplnila dramaturgyně Iva Šulajová.

Slavný alžbětinec William Shakespeare (1564 - 1616) je právem nazýván největším dramatikem všech dob. Na svém kontě má přibližně 38 her, 154 sonetů, dvě dlouhé epické básně a několik dalších básní, z nichž některé jsou nejistého autorství. Jeho hry byly přeloženy do všech hlavních živých jazyků a jsou uváděny častěji než hry jakéhokoli jiného dramatika.

Ve Slováckém divadle se dosud Shakespeare hrál 22krát. Mnoho povyku pro nic tedy bude inscenací s pořadovým číslem 23 a na jeviště se vrací v historii divadla už podruhé. „První premiéra komedie Mnoho povyku pro nic se uskutečnila 16. června 1960 v režii Jiřího Škobise. První hrou Williama Shakespeara ve Slováckém divadle byla komedie Sen noci svatojánské v režii Evžena Sokolovského. Premiéra se uskutečnila 26. února 1955,” dodala Iva Šulajová.

Zdeněk Dušek patří mezi osvědčené režijní tváře Slováckého divadla a dosud zde nastudoval sedm inscenací. Jeho poslední režií na uherskohradišťských prknech bylo v loňském roce oceňované drama Henrika Ibsena Nepřítel lidu.

„Mám s divadly, ve kterých pracuji, gentlemanskou dohodu, že když jim udělám komedii, dají mi příště vážnou věc a naopak. Je to pro mne taková jakási pracovní antikoncepce, abych nezačal užívat osvědčená klišé, kdybych stále dělal jeden žánr. Loni byl tedy čas dramatu a musím říct, že se mi na Ibsenovi pracovalo moc dobře. Teď přišel čas na komedii,” doplnil Zdeněk Dušek.

Nové nastudování hry Mnoho povyku pro nic divadlo uvede v překladu Jiřího Joska. Scénu vytvořil Milan Popelka, kostýmy Sylva Zimula Hanáková. Hudbu složil Daniel Fikejz a choreografie se ujala Hana Achilles.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.