Letošní rok byl pro uměleckou školu v rámci soutěží, jež vypisuje MŠMT, úspěšný. „Velmi nás těší každý úspěch našich žáků. Letos jsme nejvíce zazářili v soutěži ve hře smyčcových orchestrů a souborů a ve hře na cimbál. Dařilo se ale i v ostatních soutěžích, kde žáci získali krásná umístění,“ říká ředitel ZUŠ Slovácko David Hrubý. V celostátní soutěži se Smyčcový orchestr ZUŠ Slovácko pod vedením Davida Hrubého umístil na druhém místě.

Cimbalistku Sáru Gašparovou ze třídy Barbory Jagošové, která ovládla kategorii v krajské soutěži, teprve účast v celostátním kole čeká. Výborně si vedly i flétnistky připravované Andreou Pavlušovou, Viktorie Králová a Barbora Bujáková se staly absolutními vítězkami okresního kola. Z krajské soutěže dechových dřevěných nástrojů si flétnistky odvezly čtyři první místa. Od učitelky zpěvu Lenky Frantové nejvíce zazářila Anna Zubrová, jež ovládla krajskou soutěž ve své věkové kategorii.

Na postup do celostátního kola si však bude muset počkat stejně jako malý cimbalista Martin Valenta, až bude třeba v budoucnosti soutěžit ve vyšší věkové kategorii. Podle slov ředitele jsou soutěže ZUŠ pro děti skvělou motivací. Je to také příležitost setkat se s vrstevníky, kteří sdílí nadšení pro daný nástroj. Získaná ocenění jsou pak pro děti nejen odměnou, ale také důkazem, že jejich úsilí má opravdu smysl.

I škola jako taková se připravovala na soutěž, avšak po organizační stránce. Na začátku března pořádala Okresní kolo soutěže ZUŠ ve hře na dechové dřevěné nástroje, což byla pro školu premiéra. Po celodenním zápolení porota vyslala do krajského kola necelou třicítku soutěžících, kteří zahráli nejlépe.

Přelom května a června je obdobím talentových zkoušek. Aby měli budoucí žáci ZUŠ Slovácko představu, jak to ve škole chodí a vypadá, mohli se zúčastnit několika akcí.

„Nejdříve jsme si pro děti z mateřských školek připravili program S písničkou za pohádkou, kdy se naše škola proměnila v kouzelný hudební zámek plný pohádkových postav a různých úkolů. Poté následoval Den otevřených dveří, kam mohli přijít rodiče s dětmi a vyzkoušet si, který nástroj jim nejvíce padne, poradit se a zjistit si bližší informace,“ dodala zástupkyně ředitele Kristina Hrubá Czajkowská.

Ještě než nastanou talentové přijímací zkoušky, uskuteční ZUŠ Slovácko 24. května v centru Uherského Hradiště akci v rámci celonárodního happeningu ZUŠ Open nazvanou ZUŠ Slovácko do ulic! Záměrem učitelů a žáků je přinést umění do ulic města, blíže k lidem.

Od 14.00 do 16.30 hodin se mohou návštěvníci nebo kolemjdoucí přijít podívat a poslechnout si různá hudební seskupení na Masarykově a Mariánském náměstí, v Havlíčkově ulici a Jezuitské zahradě. Kromě hudebního oboru bude pro lidi připraven i výtvarný workshop, kde si můžou zájemci vyrobit odznak anebo si nechat pomalovat obličej mladými výtvarníky.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.