Velikonoční tradice naštěstí ještě nevymizí. Alespoň ne na Uherskobrodsku. Místní i okolní chlapci a muži všech generací se na dvoře Trchalíkovy usednosti minulý týden učili plést tatary z poctivého vrbového proutí. Velikonoční pomlázku pletli pod vedením zkušených pletačů z devíti či třinácti proutků. „Jen za odpoledne jsem upletl přes třicet tatarů,“ uvedl Petr Janíček, který se o kulturní památku stará. 

Každý z nich si pak svůj vlastnoručně upletený výtvor odnesl domů. A jestliže povedou na Velikonoční pondělí tradici k dokonalosti, pak si za jeho použití při koledování vyslouží barevnou pentli a malované vajíčko.  

Zatímco zejména chlapci venku pletli tatary, nebo i jinak nazývané mrskačky, šlahačky či žilky, děvčata se mezitím ve výminku učila zkrášlovat vajíčka. Předváděla jim to malérečka kraslic Marie Vlčková, která se specializuje na batikované a tak zvané zelové kraslice. Za praskání polínek v kachlových kamnech si děti, ale i maminky, mohly vyzkoušet tuto tradiční metodu moravského Slovácka.

Bývalý zemědělský statek ožívá

O autentickou dobovou podobu Trchalíkovy usedlosti se dnes stará jeden z potomků původních majitelů Petr Janíček. Bývalý statek svých předků nechal opravit jen tak, aby si zachoval co nejvíce původních objektů. Statek zahrnuje dřevěnou stodolu s doškovou střechou, starý výminek i historickou vozovnu. Soubor staveb doplňuje funkční replika tradiční sušírny ovoce s kotlem na vaření povidel a starobylá studna.

V průběhu roku je původní rolnická usedlost pro veřejnost zpřístupněna na základě předchozí domluvy. Lidé ji však mohou navštívit například při folklórních slavnostech, jako jsou krojované hody, o vánočních či velikonočních akcích.

Letos sem mohou zavítat také v rámci Víkendu otevřených památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí na Slovácku, který proběhne první víkend v červnu. Trchalíkova usedlost pro tuto příležitost připravila například pečení kváskového chleba v peci či ukázky kovářských prací. „Z výminku se bude také linout vůně buchet pečených v kachlových kamnech,“ uvedl Petr Janíček. Návštěvníky budou provázet přímo rodinní průvodci.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.