Cyrilometodějské stezky představují soubor turistických a poutních tras směřujících z různých směrů na Velehrad. Toto evropsky významné poutní místo nese významnou symboliku cyrilometodějského odkazu a kořenů slovanské vzdělanosti.

Ačkoli mluvíme o poutních trasách Cyrilometodějské stezky, ty nejsou určeny jen poutníkům, ale všem, kteří chtějí poodhalit tajemství evropské kulturní identity a poznat cyrilometodějský odkaz, ve kterém se až do dnešní doby snoubí moudrost jazyka, řád zákona a zejména úcta k druhým.

Trasy Cyrilometodějské stezky jsou navrženy tak, aby jednak propojovaly známá i méně známá poutní místa a zároveň při putování krajinou přinášely informace o kulturním dědictví a přírodních zajímavostech. Na Cyrilometodějské trasy vyrážejí turisté a poutníci z tuzemska i zahraničí. 

„Rozhodli jsme se nebudovat nové stezky, ale jednotlivá místa, která jsou součástí Cyrilometodějské stezky propojujeme trasami, které jsou již vyznačeny v ČR Klubem českých turistů. Stávající turistické značení je na rozcestnících doplňováno trvanlivou nálepkou se symbolem cyrilometodějské stezky. Stejný postup navrhujeme použít i u sousedů na Slovensku. Trasy cyrilometodějské stezky jsou značeny obousměrně v souladu s tradicí turistického značení u nás. Tím se odlišují od značení Svatojakubské stezky, která do Santiaga de Compostella vede jednosměrně,” informovala Martina Janochová, ředitelka sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

Pro první etapu značení tras v terénu byly vybrány tyto trasy:

1. Trasa Pustevny – Rožnov p. Radhoštěm – Brňov – Rajnochovice – Svatý Hostýn – hrad Lukov - Zlín-Štípa – Napajedla – Velehrad, 133 km. https://mapy.cz/s/2tFb4. Zde je trasa již obousměrně vyznačena z hradu Lukova až na Velehrad.

2. Trasa Vranov (okr. Brno -venkov)  – Křtiny – Rousínov – Bučovice – Bohuslavice - Buchlov – Velehrad, 98 km. https://mapy.cz/s/2Uarz. Aktuálně  je obousměrně vyznačena celá trasa přes pohoří Chřiby do Velehradu.

3. Trasa Žítková – Bojkovice – Luhačovice – Uherské Hradiště – Velehrad, 86 km. https://mapy.cz/s/2r0YY. Na tuto trasu se v Žítkové napojí 21 km dlouhý úsek ze slovenské Skalky na Váhom. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.