Jaroslav Navrátil se narodil v roce 1958 a jako syn politicky nepřijatelných rodičů nemohl studovat vysněné výtvarné umění. Odmaturoval na střední průmyslové škole, k umění jej však život přesto přivedl. Prosadil se především jako výtvarník a postupně šéf výpravy ve zlínských filmových ateliérech. 

Podílel se na mnoha českých i zahraničních hraných i animovaných filmech. Významná je jeho spolupráce s režiséry jako je Juraj Herz, Zdeněk Sirový, Petr Forman nebo Leos Jan Skapa.

Filmové ateliéry mu otevřely i archiv Karla Zemana, který pomohl opravit. Navrátil je například také autorem loutky - Ceny Karla Zemana, která byla na dětském filmovém festivalu udělována v 90. letech. Ze Zlína si ji odvezl i Jan Svěrák za film Obecná škola.

Právě loutková tvorba je další významnou platformou jeho výtvarné tvorby. Jaroslav Navrátil je autorem napodobenin slavných světových osobností jako je Barack Obama, Dmitrij Medveděv, Vladimír Putin, Tiger Woods nebo také Jiří Paroubek a Karel Gott. Loutky vyrábí s maximální přesností a smyslem pro detail z jedenáctikloubového skeletu, dřeva a usně. Řada jeho děl skutečně skončila v rukou svých živých předloh. 

Autor se v současnosti věnuje volné tvorbě a malbě, ale jak sám upozorňuje, považuje se především za "řemeslníka". Jeho práce jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v Čechách i zahraničí. Má za sebou také výstavní činnost - ve Zlíně, Ostravě, Vídni a v českých pobočkách rakouské Sberbank a Oberbank.

Obrazy, které vystavuje v Holešově, jsou prodejné.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.