Výstava představuje filmové a divadelní hvězdy První republiky a Protektorátu a jejich další osudy. K vidění je herecká šatna, kde návštěvníci uvidí i památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem - například Nataše Gollové, Adině Mandlové, Věře Ferbasové, Zitě Kabátové, Soně Červené, Svatopluku Benešovi, Oldřichu Novému a dalších.

Dále mohou návštěvníci spatřit i originály i reprinty filmových plakátů a dobových karikatur, dobové oděvy a doplňky „V čem se chodívalo do kina a do divadla“, fotografie, časopisy, kinoprogramy, knihy; čtenářský koutek.

K poslechu přitom hrají písničky z filmů, přitom návštěvníci této výstavy si mohou dopřát doprovodné aktivity, například fotografování ve filmovém pásu, vyrábění knírů, paruk a klobouků, oblékací panenky a panáčci atd.

Na výstavě nechybí ani zastoupení doposud žijící herečky Soni Červené, která si v roce 1947 zahrála po boku Jaroslava Marvana ve filmové komedii Poslední mohykán a obdiv si časem získala také jako operní pěvkyně.

Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry a dalších.

Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová.

Ale jen málo Čechů zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian.

Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu na růžích ustláno – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní zase byli velkými a přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů, zatímco další se vypracovali a prosadili na evropské filmové scéně jako Anny Ondráková nebo v Hollywoodu jako Hugo Haas.

Zajímavě koncipovaná výstava, která je umístěna v členitých prostorách Muzea Kroměřížka, potrvá do neděle 23. června.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.