Během slavnostního otevření výstavy promluví Romana Blažková a zahraje komorní soubor Corda Magico s hostujícím pianistou Pavlem Březinou. A protože je vystavující výtvarnice také básnířka, zazní i několik jejích veršů, a to v podání již zmíněné Romany Blažkové.

„Ty básně jsou jen další místnůstka v duši, a přiznám se, že je píšu i sdílím s ostychem,” mluví o své básnické tvorbě malířka Anna Szatmariová, která má na svém kontě teprve dvě samostatné výstavy.

Anna Szatmariová se narodila v roce 1957 v Krásném u Šumperka. Dětství prožila v romantickém prostředí rozlehlého starobylého mlýna, usazeného mezi strmými skalnatými svahy porostlými mohutnými smrky a mezi horskou říčkou. Právě tady nepochybně našla prvotní a nekonečný zdroj inspirace pro svou pozdější tvorbu.

Anna Szatmariová je autodidaktem, v Zábřehu absolvovala obor zahradnictví. Výtvarné vlohy projevovala od základní školy, zejména malování se postupně stalo jejím velkým koníčkem. S přestávkami se mu intenzivně věnuje několik desítek let. Vedle malby vytváří například kombinací různých materiálů také loutky – surreální bytosti z pomezí snu a reality.

Nejsou to ale jen až pohádkově vyhlížející zátiší, častým námětem obrazů Anny Szatmariové jsou také zvířata – její obrazy koček prozrazují, nakolik právě ony svým nespoutaným charakterem rezonují s její vlastní osobností. Autorka se však nevyhýbá ani krajinomalbě či portrétům.

„Na výstavu v Kroměříži přivezu dvacet obrazů, kterými bych chtěla představit svou tvorbu, které se intenzivně věnuji poslední čtyři roky. Byla bych ráda, aby moje výstava byla vnímána jako pohlazení. Netvořím, abych ohromila nebo abych vzbudila negativní emoce. Je to moje teprve třetí výstava a první mimo šumperský region,“ řekla Anna Szatmariová.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.