Zatímco už od 3. dubna probíhají v interiérech zámku tři výstavy - Muži z Holešovska v zákopech první světové války, Slavné stavby architekta Miroslava Lorence a Lidé na pouti - fotografie Dalibora Bednáře, hlavní sezónní výstavy budou zahájeny až začátkem června.

Od 4. června do 28. září bude nainstalována rozsáhlá výstava Spolku výtvarných umělců Mánes a od 13. června do 31. srpna návštěvníci uvidí také výstavu nazvanou Hračky dávné a minulé.  

Výstavou Spolku výtvarných umělců Mánes se budou prolínat dvě části - současný Mánes (žijící autoři) a historie Mánesa (již nežijící předchůdci dnešních mánesovců). Díla, bude jich okolo 250, budou zapůjčena ze soukromých sbírek a sbírek Kooperativy.

S. V. U. Mánes, založený studenty uměleckých škol v roce 1887, sdružil dlouhý zástup generací českých malířů, sochařů, architektů i teoretiků a historiků umění. Spolek patřil k progresivním uměleckým hnutím, která do našeho kulturního prostředí přinášela nové proudy a otevírala "okna do Evropy". V letech 1949 - 1989 byla spolková činnost zakázána. Od roku 1990 spolek znovu pokračuje ve veřejné činnosti a zahrnuje široké spektrum umělců různých generací a různého oborového zaměření.

"Výstava bude díky svému rozsahu a zastoupení nejlepších výtvarníků českého původu hlavní výstavou sezóny 2014 na holešovském zámku," říká ředitel Městského kulturního střediska Pavel Chmelík.

Hračky dávné i nedávné - tato výstava bude určena pro malé i velké. Panenky, kočárky, pokojíčky, medvídci, vozítka, kostky a další hračky se poprvé vydají také do holešovského zámku. Výstavu tvoří exponáty zapůjčené od sběratelky hraček a panenek Aleny Pleslové ze Záměle u Rychnova nad Kněžnou, která svou sbírku buduje již 25 let.

Velkým letošním překvapením může být i nová Zámecká restaurace, která se nachází v přízemí. Z klenutých stropů visí historizující lustry, všude je typicky zámecký nábytek, na zdech obrazy šlechticů včetně jejich erbů, lovecké trofeje. Zaplněný a přitom nepřeplácaný interiér zámecké restaurace skýtá tři otevřené a na sebe navazující prostory - Erbový salon, Lovecký salon a Bastion salonek -  kde je radost pobýt, pojíst a užít si to.

Zámecká restaurace v Holešově, která je nekuřácká, vsadila na zážitkovou kuchyni respektive na jídla, která v jiných holešovských podnicích jednoduše nedostanete. Minimálně pět jídel vám skutečně nikde jinde v Holešově a blízkém okolí zkrátka nenabídnou - například steak z argentinské roštěné s máslem Café de Paris, restovanými žampiony a domácími hranolkami.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.