Na prostřední z nich, nazvané Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek, se v úterý 2. dubna představilo i několik fotografií Josefa Sudka (17. března 1896 - 15. září 1976) a Františka Drtikola (3. března 1883 - 13. ledna 1961).

Aukce Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek nabídla sběratelům a milovníkům práce uměleckých fotografů ze širokého rozmezí uplynulých zhruba 120 let, největší počet fotografí byl z poslední poloviny 20. století. Zaměřila se na americké i evropské fotografy včetně takových ikon jako jsou László Moholy-Nagy, Man Ray, Herbert List a další. Výsledek byl ohromující, celková vydražená částka dosáhla 1,82 milionu dolarů, což je v přepočtu zhruba 41,6 milionu korun.

Jak jsme již řekli, do akce byly zařazeny i černobílé fotografie Františka Drtikola a Josefa Sudka. Drtikolových snímků šlo pod kladívko sedm, Sudkovy čtyři.

Jako položka 120 se dražila tónovaná fotografie na hnědém papíru Františka Drtikola Akt č. 1925. Fotografie z roku 1925, která zachycuje ženský akt ohnutý přes pohovku a mohla by spíše nést název Padlá andělka, o rozměrech 240 x 294 milimetrů na archu 241 x 306 milimetrů, vyšla zpod kladívka za 20 000 dolarů (zhruba 457 000 korun).

Obdobně úspěšná byla perem signovaná černobílá fotografie Josefa Sudka Chléb a vejce z roku 1951, s poznámkou in verso. Tato položka 155 o rozměrech 165 x 114 milimetrů na archu 178 x 137 milimetrů dosáhla po velkém boji konečné vydražené částky 18 750 dolarů (zhruba 428 400 korun).

Jiná jejich díla se prodala za mnohem sběratelsky výhodnější ceny. Připomeňme Sudkovo zátiší s vařeným vejcem a sklenicí vody z padesátých let minulého století s věnováním Příjemné svátky velikonoční přejí Vám upřímně Sudkovi, za které nový majitel zaplatil 2750 dolarů (zhruba 62 800 korun). Či portrét neznámé ženy z Drtikolova ateliéru z roku 1916, který vyšel zpod kladívka dokonce za pouhých 375 dolarů (zhruba 8 560 korun).

Nesporným hegemonem newyorkské aukce Tvář století: Fotografie ze soukromých sbírek se staly černobílé akty německého fotografa Helmuta Newtona (31. října 1920 - 23. ledna 2004). Dva z nich, použijeme-li sportovní terminologii, zvítězily v "mrtvém" závodě za shodných 100 000 dolarů (zhruba 2,283 milionu korun).

Další informace o aukcích výtvarných děl u nás i ve světě na webu Putování za uměním.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.