Stojí na náměstí Sultanahmed. Zbudovat ji nechal sultán Ahmed I. v letech 1606 až 1616.

Jeden nezbourám, raději jeden přistavím

Mešita má rozměry 72 krát 64 metry, kopule je vysoká 43 metry. Většina mešit má jeden minaret, z jehož ochozu zve muezzin k modlitbám. Jenže Ahmed se cítil pánem světa, nechal zbudovat šest minaretů. Toto číslo je vyhrazenou pouze pro nejposvátnější mešitu v Mekce. Od sultána to byla troufalost.

Když se na něj věřící obořili, že to je křivárna jako půlměsíc, ať aspoň jeden zbourá, vše svedl na stavitele. Tomu údajně přikázal vybudovat u svatostánku zlatý minaret, zlato se řekne altin. Stavitel byl ale prý nahluchlý, zřejmě by musel být i hlupák, když porozuměl, že panovník chce alti, tedy šest minaretů.

Bourat se nebude, přikázal Ahmed a nechal v Mekce přistavět ještě jednu věž. Mekka byla povýšena, alespoň co se věží týče, Modrá mešita je obklopena šesti minarety. Je to jako z pohádek Tisíce a jedné noci.

Krása nad Bosporem

Každopádně u Bosporu stojí jeden ze sakrálních divů světa. Když vejdete dovnitř a pohlédnete ke stropu, tak na vás padne pokora, ať jste věřící nebo ateista. O pokoru a vědomí moci sultánům šlo. Měli na to prostředky získávané především válkami, ale i obchodem. Takovými to monumenty odtékaly peníze ze státní kasy. 

U mešity je velké nádvoří, nad ním je modlitebna, kterou překlenuje kopule. Kolem nádvoří je portikus se 30 malými kopulemi.

Modré kachle mají přitáhnout k Alláhovi

Stěny mešity jsou zabarveny do modra, proto se jí říká Modrá. Kachlíky přivezli z Izniku. Je jich na 20 tisíc. Zdobí je motivy lilií, karafiátů, tulipánů a růží, islám zakazuje zobrazovat postavy.

Modrou barvu vybral sultán, má pomoci věřícím v jejich obracení se k Bohu. Stavbu podpírají 4 pilíře, tzv. sloní nohy. Kopule mešity tvoří čtyřlístek, i rohy jsou zdobeny polokopulemi a na třech stranách jsou balkony. Nasvícení zajišťuje nespočet malých prosklených okének. Uprostřed visí na řetězech obrovský lustr.  

Musíte dbát pravidel

Mešita je stále i místem, kde se věřící modlí, nečekejte, že se dostanete všude. Prostor pro věřící je oddělen od běžně návštěvnického, nebudete moci vstoupit za vyhrazené bariéry. Proto uvidíte výklenek zvaný mihrab jen z dálky a sultánovu lóži taktéž. Nepřípustná jsou odhalená ramena, kraťasy, nebo krátké sukně. 

Mešita slouží stále k bohoslužbám, v době mezi nimi je turisticky přístupná. Má tři vchody, věřící vcházejí hlavní, turisté jižním a severním se odchází. Vstup je zdarma, ale bývá omezován, aby se zachovala důstojnost místa.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.