Stávku vyvolala opatření vlády, která podle CCOO a UGT (španělské odbory) neřeší situaci nezaměstnanosti, ve které se země nachází, a považuje je za "krok zpět".

O půlnoci se lidé a odbory v Madridu začali shromažďovat, aby protestovali proti pracovní reformě a obhajovali svá práva. Většina nočních směn se již v noci na dnešek připojila ke stávce. Občané doufají, že tento krok, který má "paralyzovat" celou zemi, bude dostatečným důvodem pro to, aby se vláda vrátila k projednávání pracovního zákona a byla otevřenější k vyjednávání s odbory.

Zatím nedošlo k žádným závažným incidentům (kromě pár lehkých poranění). Odbory si však stěžují na přílišná opatření, která policie proti stávkujícím uskutečňuje.

V celé zemi jsou zajištěny minimální služby: dopravní prostředky zajišťují 25 % běžného provozu během dopravní špičky, lékařská péče je zajištěna pro pohotovostní a akutní případy. Omezen je i letištní provoz.

Proč se Španělsku nelíbí nová reforma? CCOO a UGT uvádějí následující důvody:

1) reforma umožní snadnější a levnější propouštění zaměstnanců - vláda místo toho, aby stimulovala pracovní trh a usnadnila zaměstnávání, učinila pravý opak, který omezí práva odborů v jednotlivých společnostech a dá tak větší pravomoce zaměstnavatelům

2) občanům se nelíbí, jakým způsobem vláda zavedla nová opatření; zároveň protestují proti pětiprocentnímu snížení platů státních zaměstnanců

3) podle odborů je třeba krizi řešit jiným způsobem než snižováním platů a sociálních práv

4) po dvou letech krize, kdy se občané snaží bojovat proti jejím důsledkům, jim Zapaterova vláda "ukázala záda"

5) reforma zasáhne nejen pracovníky, ale i nezaměstnané a důchodce

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.