Opera měla svou premiéru v roce 1831 a její předloha vychází z baletní pantomimy Příchod nového pána.

Příběh pohybující se na hranici reálné skutečnosti, nekonečné fantazie a barevného snění se odehrává na začátku 19. století v malé švýcarské vesničce, která je díky nočním potulkám mladé Aminy svědkem neočekávaných událostí. O popularizaci této opery se výrazně přičinila světoznámá sopranistka Maria Callas, jejíž devadesáté výročí narození si připomíná celý hudební svět právě v letošním roce.

Hudebně operu nastudoval dirigent Peter Valentovič, sbormistrem je Lukáš Kozubík, režii inscenace má Václav Málek, dramaturgyní je v tomto případě dnes už úspěšná režisérka Linda Keprtová.

V roli Aminy se představí Michaela Várady (alternuje s Nicolou Proksch-Martinik), postavu Terezy ztvární ve druhé premiéře Lenka Čermáková, která v roli alternuje s Andreou Nemcovou.

"Role Teresy je v nové inscenaci opery La Sonnambula uchopena netradičně. Hlavním rysem je hluboké přátelství, nejedná se tedy o klasický rodinný model matka - dcera. Teresa jakožto silná a racionálně myslící žena představuje pro Aminu útočiště a pevný bod společnosti," řekla o své postavě mladá mezzosopranistka Lenka Čermáková.

Postavu Rodolfa zpívá ve druhé premiéře opery (sobota 19. října)  Michal Onufer, Evlina Ondrej Šaling, Lisu Tatjana Paľovičová, Alessia Aleš Janiga, notáře Pavol Cebák.

První repríza opery Náměsíčná se odehraje v historické budově Státního divadla v Košicích 25. října v 19 hodin.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.