Rozkradená rarita

Lom, ve kterém se koule nacházejí, sami najdete dost těžko. Musíte se zeptat místních, leží v lese nad obcí. Nad ním probíhá česko-slovenská hranice. Kdyby mi neřekli, co mám hledat, na první pohled bych se nechytal. Velké kulovité útvary v horní polovině skály, další pak z boku lomu. Je to prý největší naleziště kamenných koulí v Evropě.

Pokud zavrhnu mimozemské civilizace s obřími golfovými míčky, pak je mi jejich původ naprosto nevysvětlitelný. Možná i proto, že by mě nenapadlo se ptát, proč hornina vystoupila na povrch zrovna jako koule. Ale je tady, první nálezy se datují do roku 1995. Prý tu při těžbě narazili asi na 30 pravidelně kulovitých objektů, od 25 cm do 500 cm průměru.

Hornina je slepenec s 2-4centimetrovými kaménky. Výpočty hovoří, že největší koule vážily až 30 tun. Řada byla odvezena k „vědeckým účelům“ jako ozdoba okolních zahrad. Pnutí, otáčení, co udělalo z kamene kouli? Když se lom otevíral, byly prý odstřelovány kulovité objekty  bez jakéhokoli zájmu. Nikoho nenapadlo nějaký zachovat.

Na koule jsme krátcí

Teorie vědců o vzniku jsou minimálně dvě. V hornině mohlo dojít k pnutí a otáčení se, asi jako se nabaluje perla, nebo se mohla kulovitě rozpadnout. To si představit nedokáži. Ale když to vědcům nevadí...

Krom zmíněné lokality jsou ještě další, ale s menšími útvary. Na Slovensku nedaleký Klokočov, na Moravě Olšany a Vidče. Kulové útvary se nalézaly i v severočeských dolech. Ale na slovenské obří gule jsme krátcí. 

Legendy o semenech

Pro místní je jasné, že přiletely z vesmíru. Jsou to prý zkamenělá semena rostlin. Že mají léčivé účinky, o tom netřeba pochybovat. Pomáhají při neplodnosti.

Zkrátka jsou tu, a než je někdo rozmlátí, až pojedete na Čadcu, koukněte se na ně.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.