Stojím v Čičmanech proti krásně malovanému domu-muzeu a ono je tam téměř vidět půl vesnice. Při focení širokoúhlým objektivem si musíte dát pozor, abyste si sami nevlezli do záběru.

Dědině říkají Slováci rázovitá, česky bych se vyjádřil načinčaná, krasavice mezi dalšími, carevna nádherných chalup. Ještě že existují digitály, nestačili byste zakládat filmy.  V nedaleké Rajecké Lesné je největší slovenský pohyblivý betlém, ten rozhodně nemiňte. Parník s Devínem je sen každého betlémaře.

Přes Fačkov

Z Lesné stoupá asfaltka přes Fačkovské sedlo s mohutnou skálou Kľaku. Sedlo je spojnicí mezi Prievidzou a Žilinou; v průsmyku je parkoviště s nádhernou vyhlídkou na část Malé Fatry. Táhlé serpentiny podle řeky Nitry vás svedou do údolí, odkud je to do Bojnic půlhodinka jízdy.

Pohádkový zámek za všechny peníze

Bojnický zámek je jako pohádková kulisa. Věže jsou vidět zdaleka a kromě historických interiérů se může pochlubit i solidním zázemím, například zoologickou zahradou, která navazuje na zámek, popřípadě velmi navštěvovanými koupališti s termálními prameny a lázněmi.

Zámek je ale nejen jako atrakce pro běžné turisty, slouží i ke komerčnímu využití, takže se zde stále něco děje. Za patřičný, značně tučný,  poplatek si můžete pronajmout některý ze sálů, i hradní příkop na rodinnou nebo firemní oslavu.  

Zámek, původně dřevěný hrad, v průběhu 13. století ho z kamene přestavěli jistí Poznanovci. Do povědomí vstoupil jako významný až za držení Matúše Čáka Trenčanského. Před zámkem stojí Matějova lípa – strom, pod kterým údajně sedával král Matyáš Korvín. To byla doba, kdy u nás vládl Jiřík z Poděbrad.

Dnešní romantizující podobu zámku vtiskl až poslední majitel hrabě Ján František Pálffy, který zde shromáždil bohaté sbírky, jichž byl vášnivým shromažďovatelem. Byl patřičně hrdý, že trefil, co se hnulo, zrovna jako velkozabiják zvěře, následník trůnu d´Este. Pálffy ale byl uměleckým sběratelem a zámek nechal přestavět v duchu francouzských zámků na Loiře. Neogotika se tu rozběhla roku 1889 a skončila 1910. A povedla se. 

Než dojdete k zámku, minete řadu příjemných kavárniček, restauraček a bister, rozhodně se vyplatí sednout si ke kávičce a nějakému zákusku. Bojnice mají ještě jednu zajímavost, moc lidí k ní nezabloudí, ona také je to jen díra do skály pod kostelem a jde se k ní polozarostlou stezkou. Ale z historického hlediska je Proboštská jeskyně s paleolitickými nálezy otvorem zajímavým. Ovšem díra ve skále proti zámku nemá šanci vyhrát.

V zoologické zahradě dříve chovali i kočkovité šelmy, ale podle pokladní kočky „zdochli“. Opice a medvědi, ptáci, kopytníci a další zvířena zůstala, tak ji jděte navštívit. Já je viděl okem ryby. Zkuste to svýma očima.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.