Bajkal. Fascinující oko Sibiře. Nejhlubší jezero na světě, které láká k objevování.

„Expedici jsem začínal společně se svým parťákem Markem ve vesnici Bajkalskoje kousek od severu jezera. Po sto kilometrech jsme se však rozdělili. On zůstal u svých ruských přátel a já šel dál. Sám,“ vzpomíná na svou dobrodružnou pouť Martin Nešpor.

Vlastními silami zdolal téměř 630 kilometrů. Samotná cesta po ledě mu zabrala jedenáct dnů. Pěšky i na bruslích, táhnoucí ručně vyrobené saně, noci trávící ve stanu na ledu. Do cíle ve vesnici Kultuk na samém jihu Bajkalu dorazil 24. března.

Domů do Mikulova se vrátil s hřejivým pocitem, že si splnil jeden ze svých snů. Obohacen o spoustu zkušeností, s fotoaparátem plným zajímavých a výmluvných fotografií. Ale také vyčerpán a pohublý. Přesto šťastný. Sibiř mu změnila život.

„Při dlouhé cestě po ledu jsem měl možnost být jen sám se sebou a poznat, kdo opravdu jsem a kam v životě směřuji. Dodalo mi to taky obrovskou trpělivost, klid a víru sám v sebe, ve své vlastní schopnosti. Bajkal mne zocelil a jsem na sebe pyšný, co jsem ve svých třiadvaceti letech zvládl. Teď se o to mohu opírat. Tam, tisíce kilometrů od domova, jsem překonal nejen Bajkal, ale hlavně sám sebe,“ vyznává se mladý cestovatel.

Během náročné cesty měl však i chvíle, kdy si sáhl úplně na dno. „Zdolával jsem ledové tarosy i sněhová pole na jezeře a dva dny jsem nevěděl, kde přesně jsem. Sundal jsem brusle a šel pěšky, přitom jsem se snažil držet podél západního pobřeží jezera. Byl jsem tak psychicky vyčerpaný, že jsem, přiznávám, i sedl na saně a brečel. Myslel jsem, že jsem ušel jen deset patnáct kilometrů a nakonec jsem se od domorodců dozvěděl, že jsem za ty dva dny zdolal o sto kilometrů více, a to bylo nesmírně vysvobozující,“ dodal Martin Nešpor.

Během expedice se potýkal nejenom s vysokou fyzickou a psychickou náročností, ale postihly ho i zdravotní komplikace a stávkující vybavení. Přesto denně urazil kolem 60 kilometrů.

Cestování je pro Martina Nešpora svoboda, dobrodružství i životní styl a díky svým expedicím poznává sám sebe i celý svět okolo. Za posledních pět let procestoval Evropu, vydal se do Spojených států amerických, do kavkazských hor či objevoval krásy saharské pouště v Maroku.

„Přeju každému, aby si plnil své sny. Kdo chce opravdu poznat sám sebe, nebo zjistit, kam by se měl jeho život ubírat, ať se vydá na cestu. A nejlépe sám a se svými myšlenkami,“ říká na závěr dobrodruh z Mikulova, který měl před nedávnem pod sebou stovky metrů modrých hlubin zamrzlého Bajkalu, nejstaršího jezera planety.

O své expedici plánuje Martin Nešpor uspořádat brzy přednášku a vystavovat své fotografie.

Více o dobrodružné cestě na Bajkal najdete na facebooku „Martin na cestách“.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.