Na pátém největším středomořském ostrově stávaly kdysi celé kolonie mlýnů. Objevily se zde již v byzantském období a byly široce rozmístěny. Už v benátské éře se využívaly při pěstování obilí a ještě nedávno jich zde fungovalo kolem šesti tisíc. V současnosti bohužel už jen pouhá tisícovka.  

Najdeme je na mnoha místech ostrova, mimo jiné také na náhorní plošině Lassithi, obklopené vysokými horami masivu Dikty. Neuvěřitelně malebná krajina byla kdysi útočištěm před útoky Benátčanů a Turků, dnes se jedná o nejúrodnější oblast Kréty, a to především díky spodní vodě, jejíž dostatečné zásoby se tvoří během tání sněhu.

Do oblasti planiny Lassithi se vydáme od severu po cestě přes horské sedlo Ambélos Afhin. Právě tam, na skalnaté hraně s neopakovatelným výhledem, stojí zříceniny větrných mlýnů z benátského období. Jedná se o kamenné stavby, dvě největší ovšem nejsou původní, byly dostavěny. I tak ale oprávněně přitahují pozornost turistů.

Jsou to mírně konické stavby s kuželovou neotáčivou střechou. Při sezónní změně větru se větrné kolo přestaví o 180 stupňů. Většina je totiž upevněna se stálou osou rotace ve směru převažujícího větru.

Na samotné planině pak mají větrné mlýny mnohem jednodušší, přesto stabilní, konstrukci. Větrná kola nasměrovaná dvěma hlavním větrům - letnímu a zimnímu, jsou vždy opatřena dvanácti křídly, původně proutěnými, která vyplňují třírohé plachty.

Tento typ byl po staletí používán právě v oblasti Středozemního moře, dnes je znám pod názvem „krétský větrný mlýn“.

Za zhlédnutí stojí i novodobé bělostné napodobeniny, na které narazíme během zdolávání klikaté horské silnice, třeba ve výšce 803 metrů nad mořem, v místě zvaném Ano Kera.

Právě tady, "blízko nebe" nás kouzelná okolní krajina přesvědčí, že řečtí bohové, o nichž se říká, že Krétu milovali, měli opravdu dobrý vkus. Jakékoliv pochybnosti navíc zahladí pověst, podle níž se nedaleko odsud, v jeskyni nad vesnicí Psyhro, prý narodil nejvyšší z nich, Zeus.    

Ale zpět na zem, k mlýnům. I když je dnes už nahrazují čerpadla, přesto neodmyslitelně patří ke koloritu krásné Kréty a jejího vnitrozemí, což dokazují i mnohé pohlednice, které odsud prostřednictvím turistů putují do celého světa.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.