Eisenerz je historické hornické městečko, jehož počátky se datují do období kolem roku 700. Leží nedaleko Leobenu, na úpatí hory Erzberg. Místo je proslulé jako jedno z nejbohatších evropských ložisek železné rudy, navíc mimořádně kvalitní. Erzberg je dnes obrovský povrchový důl s 60 terasami o výšce 6 až 16 metrů. Do roku 1986 se zde těžilo i pod zemí. Roční celková těžba představuje nyní přibližně 7 miliónů tun.

Českou delegaci na 17. rakouském hornickém a hutnickém dnu tvořilo 28 členů Cechu příbramských horníků a hutníků, Spolku Řimbaba, Spolku Prokop a Cechu příbramských hutníků olovářů.

V sobotu 22. září po desáté hodině začala na stadionu v Eisenerzu hornická paráda, která měla 1012 účastníků - bylo zde celkem 11 kapel a více než 32 hornických a hutnických spolků převážně ze Štýrska. Ze zahraničí se mimo naše uvedené spolky účastnilo ještě pět kamarádů ze Slovenska (Banská Štiavnica a Kremnica).

Slavnost pokračovala odpoledne, ve stanu na území povrchového železnorudného dolu Erzberg, koncertem všech přítomných kapel a nevšedním tanečním představením. V choreografii Huberta Lepky - skupiny lawine torrèn, vystoupily vedle tanečníků obrovské sklápěčky a nakladače pracující v povrchovém dolu Erzberg. Skupina lawine torrèn se již od roku 1992 zabývá tanečním propojením lidí a nejrůznější techniky (www.torren.at). Rakouský hornický a hutnický den ukončilo předání pamětních stuh delegacím.

Naše výprava pak návštěvu Eisenerzu zakončila nedělní exkurzí do podzemí Erzbergu a projížďkou po jeho povrchu na korbě největšího taxi na světě - obří sklápěčky Hauly (http://www.abenteuer-erzberg.at).

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.