V období předvánočním mohou návštěvníci v žitavském muzeu zhlédnout především obě postní plátna, žitavské hvězdné hodiny, poklady muzejní komory od roku 1907 a žitavské světnice. Marius Winzeler hovoří o připravovaných výstavách, které se otevírají již v listopadu: „Vedle hlavních expozic muzea bude uspořádána výstava Hračky NDR – fantastická kolekce z let 1950 až 1990 - potrvá do konce února. Bude určitě zajímat i české návštěvníky.“

Muzeum se pochlubí i koncerty a zajímavá bude výstava k šesti stům letům kostela sv. Kříže, jehož původ je z doby Českého království. "Vedle řady akcí s Městským informačním centrem a radnicí muzeum představí i fotografa J. Matschie, který portrétoval umělce z Horní Lužice. Ze sbírek muzea ukážeme díla lužicko-srbských malířů, která nebyla dosud vystavována,“ rozšířil informaci o vánočním čase v muzeu jeho ředitel.

Muzeum rozvíjí intenzívní spolupráci s českými institucemi. "V Hrádku nad Nisou - Bráně Trojzemí - budujeme společně multifunkční centrum, což je součástí projektu EU, který se týká výstav a koordinačních center Euroregionu Nisa. S Oblastní galerií v Liberci realizujeme společnou konferenci na téma dlouhodobých výstav v galeriích a muzeích. Součástí této spolupráce bude společná publikace," doplnil Marius Winzeler, který do Žitavy přišel ze Švýcarska. "V současnosti k nám přijíždějí čeští návštěvníci k naší radosti v hojném počtu, i když víme, že na německé straně je ještě stále velký deficit: dosud vkládáme do české pokladničky velice málo informací." 

Město zaujme návštěvníka množstvím památek z dob, kdy patřila Českému království. Ještě v devatenáctém století zde převažovalo české obyvatelstvo. Do Žitavy je z Liberce dvacet kilometrů. Vlakem to trvá čtyřicet minut, o víkendu lze využít zlevněné jízdné.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.