Těžba uhlí od konce 19. století výrazně změnila krajinu saské Horní Lužice. Původní lužicko-srbské město Hamor se stalo německým městem Boxberg a vytrácely se i tradice a zvyky, území ztratilo charakter slovanského osídlení.

Po roce 1990 byla větší část těžby přerušena a podle plánů německé vlády vznikala v celé Lužici jezera. Za pomoci dotací a investic důlních společností vzniklo na území obce Boxberg velké jezero o rozloze 13 čtverečních kilometrů Bärwalder See, ale používá se i srbský název Bjerwałdski jězor .

Jezero je od Liberce vzdáleno asi 120 kilometrů přes Bautzen (Budyšín) až na parkoviště Klitten. Definitivní plochu zaujalo jezero v roce 2008, bylo vybudováno přístaviště lodí a informační centrum. V okolí postupně vznikají další zařízení jako jsou kempy, stellplatzy pro obytné vozy a provozovny s občerstvením.

V hlavní sezoně jsou k dispozici půjčovny kol nebo různých druhů bezmotorových vozidel. Raritou rekreační oblasti je Divadlo Ucho. Bylo vytvořeno na úpatí hald, takže koncerty mohou poslouchat i lidé nad divadlem. Zařízení je z bílého stavebního materiálu a má divadelní scénu ve tvaru ucha. Velká parkoviště u Klittenu, Uhystu a Boxbergu mají pro rekreanty dostatek míst k odstavení vozidla, poplatek na celý den je 5 eur.

Cyklostezky kolem lužických jezer byly postaveny spíše pro rekreační sportování, i když se na nich konají i náročné závody jako lužická stovka na inlajnkách. Pro provoz v centrálních částech jsou úzké kvůli stále vzrůstajícímu zájmu o jízdu na kole, inlajnkách i na koloběžkách nebo na podobných strojích jako elektrokolech nebo vozítkách pro celou rodinu či rikších. Jízda obzvláště na inlajnkách se tak stává nebezpečnou.

Největší jezero v Sasku je atraktivní i pro návštěvníky z České republiky především za účelem projížďky po cyklostezce. Povrch je vhodný pro všechny dopravní prostředky a využívají ji i turisté. Délka 22 kilometrů neobsahuje žádná stoupání ani sjezdy. V jejím okolí se nacházejí nově vybudovaná občerstvení, pláže a další atrakce.

Zajímavě architektonicky řešená odpočívadla připomínají dřívější těžbu uhlí drobnými muzejními exponáty. Působivé je divadlo Ucho, kam je možno kdykoliv zavítat a zkusit si třeba zazpívat. Čechy určitě udiví, že informační tabule jsou nejen v němčině, ale také v lužické srbštině, i s tou se dá mnohdy dobře domluvit v okolí.

Výlet k jezeru a projížďku cyklostezkou lze vhodně doplnit návštěvou historického města Senftenberg nebo Hoyerswerdy, kde v Zuseho počítačového vynálezce pracuje i český průvodce. Zajímavý park knížete Püklera je v nedalekém Muskau.  Zábavný park pro děti i dospělé se nachází v Neisseaue.

Cestou k jezeru lze navštívit i další historická města Lužice, muzeum letadel, horolezecké žulové stěny a další zajímavosti. Na jezerní cyklostezku navazuje stezka Odra-Nisa nebo okruh lužickou jezerní krajinou.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.