Bavorská metropole Mnichov je po právu považována za jedno z nejkrásnějších evropských měst. Mnichov byl založen v roce 1158 bavorským vévodou Jindřichem Lvem a historie na vás ve městě, ležícím na řece Isar, opravdu dýchá doslova na každém kroku.

Kromě množství památek tu však rovněž naleznete rušný kulturní život, zelené parky a velký počet restaurací a pivnic. Po celém světě je hlavní město Bavorska proslaveno především díky pivnímu festivalu Oktoberfest.

Dějiny největší pivní slavnosti na světě se začaly psát roku 1810 při příležitosti svatby korunního prince Ludwig I. a princezny Therese von Sachsen-Hildburghausen. Již tenkrát tisíce lidí přišlo slavit a za více než 200 let vznikla z těchto oslav nejvýznamější pivní lidová slavnost na světě - Oktoberfest.

Program Oktoberfestu probíhá každoročně podle staletých tradic. Nejprve se první den slavnosti koná průvod městem Mnichov. Nádherné květinami vyzdobené vozy tažené koňmi provázené hudbou projíždějí městem až na Theresienwiese, kde zazní střelba z historickych zbraní. K nejen oficiálnímu, ale i symbolickému zahájení slavnosti neodmyslitelně patří naražení prvního sudu. Slavnosti se každoročně zúčastní více než 6 miliónu lidí.

Ve 14 velkých pivních halách nabídnou pivovary města Mnichov a soukromé pivovary jako např. Fischer-Vroni, Herzkasperlzelt, Marstall, Kufflers Weinzelt, Käfer Wies'n Schänke nebo Schottenhamel-Festhalle to nejlepší ze své výroby. Nabídku doplní na 114 středních a malých gastronomických podniků o pravé bavorské pochoutky, např. grilovaná kuřátka nebo bavorské klobásky, výbornou čokoládu všech druhů a chutí spolu s bezpočetným množstvím sladkostí.

Letos bude Oktoberfest probíhat za přísných bezpečnostních opatření. Na Theresienwiese není možné si brát s sebou větší batoh ani zavazadlo (maximálně 20 cm x 15 cm x 10 cm), ochranné spreje ani barvy, používat bude možné jen oficiální vstupy a výstupy. Mezi 1.30 a 8. hodinou ranní bude vstup zcela zakázán.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.