Pokud patříte k těm, kteří nepropadají předvánočnímu shánění dárků a úklidu svých domovů (nebo již vše máte přichystáno), ale raději preferujete skutečnou vánoční atmosféru, vydejte se jen malý kousek od našich severních hranic, do historického centra německé části Zhořelce, tedy Görlitzu, na Slezský Ježíškův vánoční trh.   

Nečekejte megalomanské tržiště podobné trhům v jiných německých městech, jako jsou Drážďany či Norimberk nabízejících spousty moderních lákadel a atrakcí. Ve Zhořelci na vás čeká malebný trh v historickém centru, s nejen typickými bratwursty a klobásami, ale také sedláckým chlebem (krajíc ukrojený z obrovského pecnu chleba a pomazaný sádlem se škvarky a cibulí), vydatnými polévkami, sladkými koláči, ale i tradičními vánočními nápoji (svařák a punč).

Zkrátka mísí se zde všechny dobroty Horní Lužice, Dolního Slezska, Čech, Saska a Polska. A to proto, že Zhořelec leží na historickém i dnešním průsečíku těchto zemí.

Původní osídlení Zhořelce bylo slovanské – Lužičtí Srbové, téměř pět staletí patřilo město do svazku zemí Koruny České, po roce 1634 se stalo součástí Horní Lužice, posléze připadlo jako dolnoslezská provincie Prusku, až nakonec v roce 1945 bylo město v důsledku poválečného vyrovnání a posunu hranic rozděleno na polskou (Zhořelec) a německou část (Görlitz).

Hranicí samotnou je řeka Nisa, která Zhořelcem protéká. Větší část města s historickým centrem připadla Německu, do polské části přišli noví osídlenci, kteří nahradili převážně odsunuté německé obyvatele. Tisíciletá společná historie města se rozdvojila, její faktickou spojnicí zůstalo jen několik mostů.   

Adventní náladu Slezského Ježíškova vánočního trhu navozují krásné jesličky i s malou ohrádkou s živými zvířaty. Zhořelecký trh má jednu zvláštnost – každý den sem přichází sám Ježíšek a předává dětem malé dárky. O víkendech prochází centrem města zvláštní průvod - orchestr Ježíšků nejrůznějšího věku hrajících nejznámější vánoční písně a koledy.

Omrzí-li vás prohlížení sortimentu prodejních stánků (kde zejména dominují keramické, řezbářské výrobky) a ochutnávání místních dobrot, můžete si zkusit zahrát na malém kluzišti u radnice na Dolním náměstí (Untermarkt) curling (tedy česky metanou) nebo jen o kousek dále na Horním náměstí (Obermarkt) si na velkém kluzišti přímo zabruslit.

Toto vše lemují kulisy nejrozsáhlejšího dochovaného historického centra na sever od Alp, které čítá téměř 4000 památkových objektů nejrůznějších slohů – od gotiky až po současnost. Nejpůsobivější atmosféra je ta večerní, kdy se rozzáří sváteční osvětlení, kterému dominují Herrnhutské vánoční hvězdy; pokud se na Vás ještě začnou z nebe snášet bílé vločky, budete na příchod toho svého Ježíška již naladěni dokonale.   

Ježíškův vánoční trh uzavře své brány v neděli 17. prosince. Na ten další se budete moci vypravit opět v první polovině prosince příštího roku. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.