Uběhlo více než 300 let, Míšeň stále zůstává v povědomí jako kolébka vzácného porcelánu. Böttgerovi se ho podařilo vyrobit poprvé v roce 1708. August Silný o dva roky později založil první evropskou porcelánovou manufakturu; sice trochu „oklikou“, ale přesto šikovný lékárník bohatství do kurfiřtské pokladny přinesl. Křehký skvost nesměl chybět v žádné šlechtické či měšťanské rodině, dodnes se vyrábí a značka dvou zkřížených mečů zůstává synonymem luxusu.

Nejen křehkou krásou sošek a jemného porcelánu vás město s více než tisíciletou tradicí nadchne a okouzlí. Úzké dlážděné uličky historického středověkého centra se vám nebude chtít opustit.

Sasko si vytyčilo cestovní ruch povýšit na nejpřínosnější oblast spolkové země, a tak po návštěvách několika měst vás již nepřekvapí dokonalé rekonstrukce celých historických center. To, co má Míšeň navíc, je atmosféra. Přejedete-li most přes Labe spojující staré a nové město, rázem překlenete několik staletí.  

Doporučuji prohlídku začít na hradě Albrechtsburgu, tyčí se na nejvyšším místě nad městem; od výhledů na kolesové parníky plující po Labi pod hradem, záplavu červených střech domů starého města nebo míšeňské vinice lemující labské břehy, se budete jen těžko odpoutávat. Ostatně stejným dojmem asi působí na většinu návštěvníků malebné domy, dvorky, pasáže; dokáží vykouzlit příjemnou náladu, i za nevlídného počasí.

Dominantou města od středověku jsou hrad Albrechtsburg a Míšeňská katedrála na levém břehu Labe. S výstavbou katedrály bylo započato okolo roku 1250, její věže byly dokončeny až v roce 1909.

Zámek byl vystavěn po roce 1470 pod vedením Arnolda von Westfalen, je zároveň prvním německým zámkem vůbec. Měl být původně užíván jako knížecí rezidence, leč tento účel plnil jen velmi krátce. Za třicetileté války byl těžce poškozen, od roku 1710 do poloviny 19. století sloužil jako sídlo porcelánové manufaktury. Od konce 19. století byl zpřístupněn veřejnosti.

V současnosti se dokončuje jeho rekonstrukce a stavební práce se přesunou do prostor hradu. Na zámku můžete navštívit expozici porcelánu, nepřehlédnutelná je také jeho schodišťová věž. Katedrála je přístupná také. Z hradního náměstí do historického centra se dostanete za několik minut, tras je několik, všechny vedou hradní branou a přes Zámecký most, křivolaké uličky nabízí další desítky kouzelných zákoutí.

Hlavnímu náměstí Markt dominuje rozlehlá pozdně gotická radnice z konce 15. století, naleznete zde i gotický Kostel Frauenkirche, příjemnou melodii jeho porcelánové zvonkohry 37 zvonečků z roku 1929 nemůžete přeslechnout. Byla vůbec první funkční na světě.    

Nedaleké Městské muzeum objevíte ve výjimečné budově: bývalém františkánském klášterním kostele na náměstí Heinrichplatz, uvidíte zde i největší a nejstarší vinný lis v Sasku nebo poslední existující labský rybářský člun.

Míšeň je dostupná lodí, autem, vlakem či na kole. Z Drážďan je to kousek, necelých 25 kilometrů.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.