Ohromujícím zážitkem pro nově příchozího návštěvníka je mohutný  pískovcový masiv ve tvaru včelího úlu, stojící v centru městečka a zvedající se do úctyhodné výšky. Není to ani jediný, ani největší poklad, který zde objevíte.

Na úpatí skal stojí klenot barokního stavitelství nazývaný „svatební kostelík“, postavený v roce 1734, při pohledu zvenku vypadá trochu obyčejně, ale jeho interiérem budete okouzleni. Ale to je jen jedna z perel náhrdelníku, kterým Oybin je.

Ty největší na vás čekají po krátkém výstupu na vrchol. Romantické zříceniny královského hradu a kláštera. Počátkem 14.stoleti bylo jednoduché opevnění rozšířeno na obranyschopnou pevnost chránící jednu z nejstarších obchodních cest v Evropě, vedoucí od Baltu až ke Středozemnímu moři.

V polovině 14. století císař Karel IV. nechal zbudovat císařský palác a klášter s  impozantním kostelem (vystavěný známou pražskou stavitelskou dílnou Petra Parléře), který daroval řádu Celestinů. V letech 1419 – 1429 kaple gotického kostela posloužila i jako úkryt svatovítského pokladu před husity. Kvůli reformaci v 16. století byl klášterní život ukončen. Moc nad Oybinem převzaly přírodní síly.

V 18. století ruiny sloužily i jako úkryt bandě loupežníka Karáska; o něco později, v 19. století byla znovu objevena podmanivá síla tohoto místa. Proslavily ho zejména obrazy romantických malířů  C. D. Friedricha, C. G. Carusa. Od té doby více než 200 let úsilí o záchranu této krásné památky nepolevuje.

V hlavní lodi torza gotického kostela ozářené sluncem ztratíte pojem o čase a začnete podléhat iluzi, že slyšíte chorály zpívajících mnichů. Není to jen chiméra, z umně schovaného reproduktoru se line dávná hudba.

Z vrcholu  kostelní věže budete odměněni pohledem na lázeňské městečko i protilehlý vrch Hochwald s rozhlednou; v upravených prostorách císařského paláce naleznete řadu tematických výstav i zajímavých exponátů  (modely hradu, kopie kreseb romantických malířů, středověké zbraně, atd.).

Neopomeňte okružní stezku kolem celého vrcholu hory, skýtá řadu dechberoucích výhledů, budete-li mít štěstí, uslyšíte i houkání parní lokomotivy, která přiváží po úzkokolejné trati historickým vláčkem další turisty. Rozloha celého objektu je úctyhodná, naleznete i malý udržovaný hřbitůvek, výletní restauraci a další místa, která stojí za zastavení.

Naši předci nevybrali toto místo pro stavbu kostela náhodně. Má nezaměnitelnou atmosféru a magickou moc vás naplnit pohodou a klidem. Po právu je jedním ze zastavení posvátné cesty Via Sacra, vedoucí po významných sakrálních památkách Trojzemí.

Navštívit jej můžete celoročně, je stále otevřeno, na hradě i v informačním centru v městečku se setkáte s milými lidmi a budete vybaveni spoustou informací i materiálů, samozřejmě že i v češtině. Vstupně je 6 eur. Zbyde-li vám čas, určitě neopomeňte navštívit i řadu skalních vyhlídek v okolí, všechny jsou na dosah. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.